VIDEO/ U vra në luftë, medalja në formë zemre i dhurohet familjes

VIDEO/ U vra në luftë, medalja në formë zemre i dhurohet familjes

08:38, 17/07/2019

Familja e një marinari të Luftës së Dytë Botërore do të bashkohet me medaljen e purpurt në formën e zemrës që u dhurua nga një person që e kishte gjetur atë në Tucson të Arizonës.

Sipas të dhënave ushtarake, D'Amelio ishte një detar i klasit të dytë në Marinën e SHBA e cila u deklarua e humbur në kur u mbyt në Ishujt Solomon më 5 shtator 1942.

Zyrtarët me qëllimin e mirë në jug të Arizonës thanë të mërkurën se po punojnë për gjetjen e familjes së marinarit të Luftës së Dytë Botërore për ta kthyer këtë medalje në vendin e duhur.

Sipas një publikimi të bërë në faqen e organizatës të mërkurën në mëngjes, zyrtarët kanë qenë në gjendje të kontaktojnë me familjen e Nick D'Amelio Jr dhe janë vazhdimisht në kontakt me ta derisa të bëhet dërgimi i kësaj medalje.

Një vit pasi USS Little (anija) u mbyt, D'Amelio u shpall i vdekur dhe u përkujtua në Muret e të Zhdukurve në Manila American Cemetery dhe ka një Memorial në Filipine. Ai u nderua pas vdekjes me këtë medalje në formën e një zemre në një kuti lejla.

 


 

 

Marrë nga: cnn.com-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco