FOTO/ Zbulohet mënyra si u ndërtua Stonehenge

FOTO/ Zbulohet mënyra si u ndërtua Stonehenge

13:26, 16/07/2019

Gurët e stërmëdha të famshmin Stonehenge mund të jenë zvarritur duke përdorur shirita të yndyrshëm të lubrifikuar me yndyrë derri, sipas hulumtimeve të reja.

Kjo teori bazohet në mbeturinat e yndyrave të derrave në qeramikë të lashtë që gjenden pranë monumentit të famshëm dhe përshtaten me konceptin e pranuar përgjithësisht se monolitët u zvarritën nga njerëzit me radhë njëri pas tjetrit në perëndim të Uellsit.

Koncepti i yndyrave të derrit u propozua nga studiuesit e Universitetit të Newcastle.

Gjithsesi ende sot ka shumë pyetje pa përgjigje rreth ndërtimit të Stonehenge.

Deri tani, ka pasur një supozim të përgjithshëm se gjurmët e yndyrave të kafshëve të thithura nga këto pjesë të qeramikës ishin të lidhura me gatim dhe konsumimin e ushqimit në brendësinë e këtyre gurëve, dhe kjo drejtoi interpretimet fillestare në atë drejtim.

Marrë nga: thesun.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco