'Paraja' lëviz edhe akujt/ Njihuni me planin ambicioz të miliardierit arab

'Paraja' lëviz edhe akujt/ Njihuni me planin ambicioz të miliardierit arab

10:47, 12/07/2019

Investitori dhe sipërmarrësi arab Abdulla Alshehi ka planifikuar një projekt shumë ambicioz që brenda 2019 të dërgojë akull nga Antarktika për ne vendin e  tij Emiratet e Bashkuara Arabe.

Misioni dot jetë shumë i vështirë por shumë ambicioz.

Sigurisht që të transportosh akullin drejt një vendi ku temperaturat janë gjithmonë të larta, shumica e tij do të shkrijë.

Por mesa duket miliarderi i ka marrë parasysh të gjitha.

Ai thotë se vetëm 30 % e të gjithë masës prej 8.800 metër kub akull do të shkrijë përgjatë 10 muajve që pritet të zgjasë transportimi.

Kostoja e këtij projekti do të jetë 80 milion dollarë.

Në një intervistë miliardieri është shprehur:

 'Sipas analizës sonë, do të jetë më e lirë për të sjellë këto ajsbergë në vend të përdorimit të ujit të desalination ( një pajisje inovative që transformon ujin e kripur ose të ndotur në ujë të pijshëm).Filtrimi i ujit të detit  kërkon një sasi të madhe të investimeve kapitale dhe shkatërron faunën  e detit. Ne besojmë se do të jetë ekonomikisht më e mirë dhe më miqësore me mjedisin për të përdorur ajsbergët, jo vetëm për Emiratet e Bashkuara Arabe, por në të gjithë botën'.
Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco