FOTO/ Suedia zbulon dy anije varrimi unike të epokës së Vikingëve

FOTO/ Suedia zbulon dy anije varrimi unike të epokës së Vikingëve

12:33, 07/07/2019

Arkeologët kanë zbuluar dy varka vikinge në Suedi dhe zbulimi është quajtur sensacional. Të dy varret u gjetën gjatë një gërmimi vjeshtën e kaluar pranë një vikati në fshatin Gamla Uppsala, të cilin ekspertët po e hetojnë që nga ajo kohë.

Ekspertët zbuluan rastësisht varret në përgatitje për ndërtimin e një zgjerimi nga një kishë. Gjetja është veçanërisht e veçantë pasi vetëm rreth dhjetë zbulime të anijeve të varrimit në vite janë bërë në Suedi, sipas studiuesve.

Anijet e varrimit ishin anije me madhësi të plotë në të cilën njerëzit vendoseshin duke e shoqëruar procesin edhe me dhurata të ndryshme për ta.

Një nga dy varret e zbuluara rishtazi ishte i paprekur, me mbetjet e një burri të varrosur në anije, me atë që supozohet të jetë kali i tij dhe qeni i tij.

Ekipi gjithashtu gjeti artikuj duke përfshirë një shpatë, një shtizë, një mburojë, dhe një krehër me zbukurime.

Arkeologët besojnë se varri tjetër "më pak i paprekur" është dëmtuar kur u ndërtua bodrumi i famullisë e cila prej disa kohësh ka filluar procesin e zgjerimit të saj. 

Varka e dëmtuar ka të ngjarë të jetë më e madhe nga të dyja, duke matur rreth 7 metra gjatësi.

Varret si këto zakonisht datojnë në Epokën Vikinge (800-1050 pas Krishtit), kur djegia e të vdekurve ishte një procedurë më se e zakonshme.

Sipas ekspertëve, ishte e zakonshme që të varroseshin të vdekurit në këtë mënyrë për të treguar status të lartë dhe respekt.

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco