VIDEO/ Një peizazh me pamje fantastike nga bashkimi i fotove të shkrepura me dron

VIDEO/ Një peizazh me pamje fantastike nga bashkimi i fotove të shkrepura me dron

09:10, 26/06/2019

Në shikim të parë, kjo pamje panoramike surreale e tokës dhe e detit duket se i kundërvihet ligjeve të fizikës.

Por ajo që duket të jetë pjesë e madhe e bregdetit duke i qeshur në fytyrën gravitetit është, në të vërtetë, Cornëall.

Klipi, i krijuar nga videograferi, Paul Parker, tregon gjithë lavdinë e vendit në një pamje të mrekullueshme nga fshatrat dhe fushat e portit deri në ujërat e kaltra, por ai i ka dhënë atij një pikëpamje të re.

Ai e bëri atë duke bashkuar imazhe të kapura nga një dron në panoramat 360 gradë. Dhe ndër vendet e paraqitura janë St. Ives, Halsetoën dhe Mali St. Michael në Penzance.

Z. Parker (i njohur në Vimeo si Parker Paul) i tha MailOnline: 'Unë jam një artist në thelb, dikush që bën grafika të lëvizjes dhe efektet video duke përdorur Adobe After Effects.

Kohët e fundit kam mësuar se si të krijoj panoramat 360-gradëshe duke përdorur një dron, që përfshin marrjen e qindra fotografive dhe pastaj vendosjen e tyre së bashku.

‘E gjitha ka qenë një rastësi sepse kur erdhi momenti i bashkimit të imazheve unë gabimisht krijova një filmim komplet suerreal por që më pas kuptova se bëhej fjalë për diçka të mrekullueshme si duket edhe nga vetë pamjet’. 

Marrë nga: dailymail.co.uk-Përgatiti: F.H, Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco