Nëse jeni një nga ata që lënë celularin gjithë natën në karikim, duhet të lexoni patjetër këtë

Nëse jeni një nga ata që lënë celularin gjithë natën në karikim, duhet të lexoni patjetër këtë

23:05, 19/05/2019

Celularët janë bërë një aksesor i domosdoshëm dhe i pazëvendësueshëm në jetën tonë. Përdorimi i tyre gjatë ditës, pothuajse është një proces i pandalshëm. Ai është gjithmonë në duart tona: për të folur, për tu argëtuar, për të kërkuar diçka, për të dëgjuar muzikë, etj.

Por ky përdorim shpeshherë edhe i tepërt, na përball me një problem që e kemi të gjithë: shkarkimin e shpejtë të baterisë. Kjo bën që të jemi gjithë kohës me karikues me vete kudo që shkojmë.

Një ndër zakonet më të shpeshta përsa i përket kësaj pjese është karikimi i celularit gjatë natës. Në momentin që flemë ne vendosim celularin të mbushet me bateri dhe e heqim nga priza të nesërmen kur të zgjohemi. Por a po veprojmë drejtë? Mos ndoshta në këtë mënyrë “po shkurtojmë jetëgjatësinë” e celularit tonë? A i bën keq telefonit të rrijë në karikim edhe kur bateria është plotësisht e mbushur? Mund të ketë dëme?

Për fat të keq po veprojmë shumë gabim!

Përmes një kërkimi, “New York Times” ka dalë në rezultatin që “PO, ky veprim është shumë i dëmshëm”. Nëse telefoni vazhdon të rrijë në karikim edhe pasi bateria është mbushur, dëmton seriozisht baterinë e tij. Dhe nuk ka rëndësi nëse je një njeri që e ndryshon telefonin çdo vit…

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco