FOTO/ Peshkatari që furnizon restorantet më të mira të botës

FOTO/ Peshkatari që furnizon restorantet më të mira të botës

10:15, 17/05/2019

Tregtari i peshkut Josh Perkes e dinte se kishte gjetur floririn me prodhimet e detit sapo pa një oktapod përbindësh.

Josh, 33 vjeç, vendos rregullisht fotot e gjetjeve të tij të mëdha në faqet e tij të mediave sociale, sepse kjo gjë e ndihmon atë të marrë vëmendjen e kuzhinierëve të famshëm dhe restoranteve të detit.

Gjigantët e tjerë shumë të çuditshëm të Josh-it të cilët janë marrë në foto dhe madje një pjesë e tyre janë shitur janë: një Turbot 80-vjeçar që peshon 15 kg dhe një Monkfish gjigant.

Image

Një kuzhinier i njohur e zbuloi këtë peshk dhe shkoi atje për ta marrë atë.

Josh ka thënë: "I dua oktapodët. Ky është një Oktapod i Atlantikut të Veriut i cili ka dyfish bulëza ngjitëse krahasuar me oktapodët e tjerë poshtë tentakulave të tij.

Këta oktapodë nuk djegin ndryshe nga lloji i zakonshëm por kanë një sqep të ngjashëm me atë të një papagalli dhe madje përmes tij edhe mund të të kafshojë.

Josh furnizon restorantet më të mira në të gjithë Jugperëndimin Perëndimor, përfshirë ‘The Seahorse’ në Dartmouth dhe On The Rocks në Torquay, si në Devon.

Image

Marrë nga: dailystar.co.uk- Përgatiti F.H, SYRI.net 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco