FOTO/ Pamje të mrekullueshme të aurorave australiane vijnë mbrëmjen e sotme

FOTO/ Pamje të mrekullueshme të aurorave australiane vijnë mbrëmjen e sotme

11:53, 16/05/2019

Australianët kanë mundësi të rralla për të parë një shfaqje të aurorave në Australi, ose dritat e jugut dhe ky fenomen është vënë re edhe një ditë tjetër.

Buletini Australian i Meteorologjisë publikoi Aurorat në datën 14 maj. Gjithashtu u njoftua se mbrëmja e sotme mund të jetë jashtë mase e favorshme për t’i parë ato.

Shfaqja e dritës misterioze ndodh në lartësitë veriore dhe në jug, kur flakët masive diellore shpërthejnë grimcat në hapësirë dhe erërat diellore i sjellin ato drejt Tokës.

Grimcat pastaj bien ndesh me atomet në atmosferën e Tokës, duke krijuar atë që përshkruhet si rrezet, harqet e dritës që pulsojnë dhe krijojnë imazhe të mrekullueshme në disa ngjyra. Të kuqe, të verdha dhe të gjelbra.

Image

Image

Image

ImageMarrë nga: cnn.com- Përgatiti F.H, SYRI.net 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco