FOTO/ Ja përse ekzistojnë alienët

FOTO/ Ja përse ekzistojnë alienët

12:21, 30/04/2019

Jeta aliene është bërë një temë e vazhdueshme diskutimesh madje shpesh shumë e nxehtë. Sepse vazhdimisht është përfolur nëse është vërtetë ekzistente apo jo.

Por duke ndjekur një varg zbulimesh të mrekullueshme gjatë dy dekadave të kaluara, ideja e jetës së huaj nuk është aq e përhapur sa duket.

Është thjesht kimi

Ndërsa jeta është një lloj i veçantë i kimisë komplekse, elementët e përfshirë nuk janë asgjë e veçantë: karboni, hidrogjeni, oksigjeni dhe kështu me radhë janë ndër elementët më të bollshëm të Universit.

Aminoacidet, ashtu si ato që përbëjnë çdo proteinë në trupin tonë, janë gjetur në bishtin e kometave. Ekzistojnë komponime të tjera organike në tokën marsiane.

Dhe 6,500 vjet dritë larg një re gjigante të alkoolit hapësinor noton midis yjeve.

Planetet e banueshme duket se janë të zakonshme. Planeti i parë përtej Sistemit Diellor u zbulua në vitin 1995. Që atëherë astronomët kanë kataloguar mijëra të tjerë.

Jeta është e fuqishme

Duket se jeta e huaj është e pashmangshme, sidomos duke pasur parasysh se jeta shfaqet në Tokë kaq shpejt pas formimit të planetit.

Fosilet më të vjetër që gjenden këtu janë 3,5 miliardë vjeçarë, ndërsa të dhënat në ADN-në tonë sugjerojnë se jeta mund të ketë filluar 4 miliardë vjet më parë, vetëm kur asteroidet gjigante u ndalën në sipërfaqe.

Ndoshta jeta është infektive

Nëse, nga ana tjetër, mikrobet e zbuluara me të vërtetë do ishin të lidhura me ne, që do të ishin një bombë e një lloji tjetër: do të thoshte se jeta është infektuese.

Kur një meteor i madh godet një planet, pjesë të tij mund të bien në formën e meteoritëve në planete të tjera dhe nëse në ta ka shenja jete mund të shërbejnë për përhapjen e saj në planete të tjera.

Jeta nga Toka ndoshta është marrë tashmë në planete të tjera ndoshta edhe në hënat e Saturnit dhe Jupiterit.

Mikrobet mund të mbijetojnë gjatë udhëtimit.

ImageMarrë nga: sciencealert.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco