FOTO-VIDEO/ Aeroporti më i bukur në botë që kushtoi 1.7 miliardë dollarë, ja ku ndodhet

FOTO-VIDEO/ Aeroporti më i bukur në botë që kushtoi 1.7 miliardë dollarë, ja ku ndodhet

08:36, 17/04/2019

Pas katër viteve të ndërtimit dhe mbulimit të vazhdueshëm të medias, Aeroporti Jewel Changi i shumëpritur i Singaporit është zyrtarisht i hapur.

Duke shfaqur një pamje të jashtme të mrekullueshme në formë të një petulle të rrumbull prej çeliku dhe xhami, hapësira 135.700 metra katrorë është një kompleks shumë përdorimësh i dizajnuar për të lidhur tre nga terminalet e aeroportit të Changit.

Por mbi të gjitha, hapja e 17 prillit konfirmon dyshime të gjata se po, "ai është aeroporti më i mirë në botë" është tani edhe më i mirë dhe ka të ngjarë të mbajë vendin e tij më të lartë në renditjen e Skytrax, që ka dominuar gjatë shtatë viteve të fundit.

Ndërtuar me një kosto prej 1.7 miliardë dollarësh dhe projektuar nga arkitekti i njohur Moshe Safdie, Jewel ka 10 hapësira pesë mbi tokë dhe pesë nën tokë.

Në brendësi të tij është ndërtuar edhe një ujëvarë e mrekullueshme e cila duket sikur bie nga qielli dhe vizitorët mund të magjepsen me pamjet e saj.

Pjesa kryesore e aeroportit të ri të parashikuar të Singaporit në Jewel Changi është Vorbulla e shiut. Në lartësinë 130 metra, është ujëvara më e lartë në botë.

Aeroporti i Jewel Changi mund të hiqet lehtësisht si një qendër tregtare e bukur e mbushur me hapësira të gjelbra të që thjesht ndodhen të lidhura me një aeroport.

Changi shërben për qëllime të shumta për udhëtarët.

Përveç lidhjes së Terminaleve 1, 2 dhe 3 (udhëtarët që shkojnë drejt dhe nga Terminali 4 duhet të marrin një autobus lokal), ofertat përfshijnë shërbimet e kontrollit të hershëm dhe objektet e magazinimit të bagazheve si dhe një hotel YOTELAIR Singapore Changi Airport me 130 kabina.

Ekziston gjithashtu Changi Lounge, i projektuar për të plotësuar një shërbim të ri intermodal të transferimit që përmirëson lidhjen ajër det për pasagjerët e lundrimit.

Shiseido Valley Jewel e Pyjeve është një kopsht me katër kate plot me shtigje në këmbë të vendosura mes më shumë se 235,000 metra katrorë të peizazhit, të gjitha që rrethojnë ujëvarën Vortex.

"Uji shiut mblidhet dhe bëhet pjesë e Vorbullës", thotë Jayson Goh, drejtor menaxhues për operacionet aeroportuale të Changi Airport Group, tregon CNN Travel.

"Ne mund të kontrollojmë vëllimin e rrjedhjes, nën Vorbull, kemi tanke për të mbledhur ujin e shiut, në mënyrë që të mund të riciklohet, kur ekziston një shi i tepërt, mund të përdoret për ujitje të bimëve në Luginën e Pyjeve".

Marrë nga: cnn.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco