FOTO-VIDEO/ Çfarë do të ndodhte nëse Dielli do të zhdukej papritur?

FOTO-VIDEO/ Çfarë do të ndodhte nëse Dielli do të zhdukej papritur?

11:19, 15/04/2019

Imagjinoni veten të zgjoheni një mëngjes në orën 10-të, duke hapur perdet e dhomës së gjumit si zakonisht dhe e gjeni veten papritur në errësirë ??të ftohtë, të zymtë.

Nëse do të jetonit në një zonë të prekur nga nata polare kjo nuk mund të duket si një punë e madhe. Nëse do të ishit në një rajon pak më të butë, ku dikush do të priste të shihte diçka më shumë përveç ngjyrës së zezë, do të habiteshit teksa vëreni se e vetmja gjë që shikoni është errësira.

Por çfarë ndodh nëse skenari i mësipërm ku pa dashje e keni gjetur veten është shkaktuar nga Dielli (një yll i zjarrtë 4.6 miliardë vjeçar, xhuxh dhe që mund të piqte 960,000 Toka brenda 15 milionë gradëve celsius të saj) të pushonte së ekzistuari?

Dielli është më shumë se vetëm një pamje e bukur në qiell

Por këtu është problemi, dhe është shumë e qartë: planeti ynë ka nevojë që dielli të mbijetojë.

Masa e diellit gjithashtu mban planetë në orbitë, por nëse kjo masë do të zhdukej papritmas universi do të bëhej si një tavolinë gjigante pa parakalime gjithçka do të fluturojë vetëm në një vijë të drejtë derisa të përplaset me diçka tjetër pra do të humbnin plotësisht ekuilibrat.

Zhdukja e diellit do ta kthente tokën zyrtarisht në errësirë dhe nga ai moment i saktë ne të gjithë mund të fillonim të çmësoheshim me prodhimet në natyrë dhe zhvillimin e bimëve te të cilat mbështetemi për ushqim pasi që fotosinteza nuk do të ndodhte më.

A do të ishte ftohtë?

Teoritë supozojnë se temperaturat globale të sipërfaqes do të bien në 0°F brenda një jave nga zhdukja e diellit, gjë që mund të duket e shpejtë, por e konsiderojmë këtë: shpërthimi i vetëm një vullkani në 1883 (Krakatoa) uli temperaturat mesatare globale deri në 2.2 ° F ° C) për pothuajse pesë vjet.

Jeta njerëzore në Tokë do të vazhdonte, por bëhet pyetje për sa kohë dhe për atë që ju në fakt e konsideroni 'të gjallë'.

Fillimisht shumica prej nesh do të kishin energji elektrike, do të kishin tualete të rafshta dhe do të kishim ende akses në shërbimet tona të preferuara në internet.

Por ndërsa kaluam nga ato 24 orët e para të errësirës absolute dhe ditët filluan të kalonin në javë temperatura do të vazhdonte të binte; deri në -100 ° F (-73 ° C) brenda vitit të parë.

Edhe pse Toka ka një bërthamë të shkrirë që në thelb vepron si një reaktor bërthamor, ende nuk do të ishte e mjaftueshme për të luftuar ngrirjen e planetit.

Nuk është si që Toka nuk ka parë kushtet ekstreme të motit të ftohtë më parë (temperatura më e ulët e regjistruar është -128 ° F ose -89 ° C e regjistruar në vitin 1985 në Antarktik), por kjo ishte vetëm në një rajon të planetit dhe për një kohë të kufizuar dhe nuk ishte konstante, gjatë gjithë vitit.

Pra, çfarë do të mbijetonte në një tokë pa diell? Përgjigjen e gjejmë tek oqeanet pasi me shumë mundësi vetëm krijesat që ndodhen në fund të tyre do të mund të ishin në gjendje të mbijetonin në këto kushte.

Marrë nga: insh.world- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco