FOTO-VIDEO/ Aeroplani gjigant i binjakëzuar ka realizuar fluturimin e parë

FOTO-VIDEO/ Aeroplani gjigant i binjakëzuar ka realizuar fluturimin e parë

08:50, 15/04/2019

Aeroplani i binjakëzuar Stratolaunch, ka krahët që shtrihen më gjerë se një fushë futbolli arriti të bëjë fluturimin e parë të shtunën në mëngjes dhe kaloi më shumë se dy orë në lartësi mbi shkretëtirën Mojave të Kalifornisë.

Duke u larguar nga ajri i Mojave dhe Porti Hapësinor, avioni bëri realitet ëndrrën e lëshimit të satelitëve nga ajri. Ideja është që avioni i cili ka bashkuar brezat e dyfishta dhe është mundësuar nga gjashtë motorë Boeing 747 përfundimisht do të ngrejë një raketë që mban një satelit në një lartësi më të lartë përpara se ta lëshojë atë për të shpërthyer në hapësirë.

Thomas tha se "disa gjëra të vogla" u prishën, por ai nuk specifikonte se çfarë ishin.

Aeroplani u ngrit në orën 6:58 të mëngjesit dhe fluturoi për 2 orë orë, duke arritur një shpejtësi maksimale prej 189 miljesh në orë dhe një lartësi maksimale prej 17,000 këmbësh, tha Stratolaunch Systems Corp.

Kur themeluesi i Stratolaunch Paul Allen vdiq në tetorin e kaluar, kjo çoi në spekulime për të ardhmen e kompanisë.

"Kjo nuk ka qenë kurrë një kompani e drejtuar nga tregu", tha këtë vit Chad Anderson, shefi ekzekutiv i Space Angels, një rrjet global për investitorët në industrinë hapësinore në fazën e hershme.

Qëllimi i kompanisë Long Beach është që të dërgojnë satelitë të vegjël në orbitë nëpërmjet raketave të lëshuara nga mesi i avionit.

Edhe pse Stratolaunch e quan aeroplanin e saj më të madhin në botë, aeroplanët e tjerë e kalojnë atë në gjatësi nga të tjerët.

Ato përfshijnë aeroplanin gjashtë-motorik Antonov AN 225, i cili është 275.5 metra i gjatë dhe Boeing 747-8, i cili është pak më i gjatë se 250 metra.


 

Marrë nga: latimes.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment