FOTO-VIDEO/ Krijesa kaq të çuditshme nuk keni parë kurrë

FOTO-VIDEO/ Krijesa kaq të çuditshme nuk keni parë kurrë

11:08, 22/03/2019

Ne e dimë se çfarë po mendoni: pse po shikojmë copëza mermeri ngjyrë rozë hedhur në baltë?

Në fakt është shumë më fantastike se kaq. Bëhet fjalë për diçka shumë më fantastike se thjesht disa copa mermeri.

Megjithëse këta toptha të vegjël në të vërtetë duken sikur janë globe mermeri ngjyrë rozë pas shikimit të parë, ata janë në fakt vezët e një amfibi që i përket familjes Chikilidae.

Këto kafshë janë mjaft interesante. Në formë të rritur, ata duken shumë si krimba ose gjarpërinj të zhveshur nga luspat, edhe pse kanë në një drejtim kanë një ngjashmëri të konsiderueshme me salamandrat.

Chikilidae kanë sy, por shikimi i tyre është jashtëzakonisht i kufizuar dhe ata kalojnë pjesën më të madhe të kohës nën tokë.

Por vezët e tyre janë aty ku ata vërtet shkëlqejnë. Femrat kujdesen për vezët për 2-3 muaj, dhe studiuesit mendojnë se të rriturit as nuk ushqehen gjatë kësaj kohe të rëndësishme.

Nga rruga, kur veza më në fund të çel, ata nuk kanë një fazë jete si larva te bretkocat. Në vend të kësaj, ata dalin si të rritur të vegjël dhe jashtë shkojnë për të krijuar familjet e tyre.

Marrë nga: sciencealert.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco