Autoritetet amerikane nisin hetimet për kompaninë Facebook

Autoritetet amerikane nisin hetimet për kompaninë Facebook

13:38, 15/03/2019

Autoritetet amerikane kanë nisur hetimet penale për marrëveshjet që ka lidhur Facebook lidhur me të dhënat me gjigantët e tjerë të teknologjisë, duke intensifikuar presionin ndaj rrjetit social të Mark Zuckerberg.

Kjo u raportua nga New York Times, duke cituar disa burime, sipas të cilave një juri e madhe kërkoi informacione nga të paktën dy prodhues të smartfonave që do të lidhnin marrëveshje me Facebook, duke fituar kështu të drejtën e të dhënave personale të qindra miliona njerëzve.

Të dy kompanitë janë pjesë e grupit të mbi 150 kompanive duke përfshirë Amazon, Apple dhe Sony që kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e të dhënave.

Liderat e mediave sociale mund të humbasin 2.46% në prag të thashethemeve në New York Times.

Marrë nga: sciencealert.com- Përgatiti F.H, SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment