Llalla u largua më 9 shtator, ja çfarë deklaroi e shoqja për policinë

Llalla u largua më 9 shtator, ja çfarë deklaroi e shoqja për policinë

09:38, 23/09/2021
A+ Aa A-

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla nuk ndodhet në Shqipëri. Tashmë dyshimet janë zyrtare. Klan News raporton se sipas sistemit TIMS, Llalla është larguar nga Shqipëria më 9 shtator. Ai është larguar nga Aeroporti i Rinasit drejt Romës. Ka raportime se ai ndodhet për mjekim në Gjermani.

Këtë të mërkurë, ish-kryeprokurori u dënua me 2 vjet burg nga Gjykata e Posaçme e Apelit, që la në fuqi dënimin e dhënë nga Shkalla e Parë. Pak orë me vonë, SPAK nxori urdhrin për ekzekutimin e dënimit nga Polici e Shtetit, e cila gjatë mbrëmjes shkoi për kontroll në shtëpinë e tij që ndodhet në kryeqytet.

Mësohet se bashkëshortja e tij u tha oficerëve të policisë se nuk kishte dijeni ku ndodhej ish-kryeprokurori.

Tanimë pritet që autoritetet shqiptare të nxjerrin një urdhër-arrest ndërkombëtar për Llallën.

Ish-kryeprokurori mungoi gjatë dhënies së vendimit, pasi po gjykohej në gjendje të lirë. Avokati i tij Sokol Hazizaj tha se Llalla mungonte për arsye shëndetësore. Dënimin, avokati e cilësoi të padrejtë dhe paralajmëroi se do ta çojë atë deri në Gjykatën e Lartë.

Llalla u shpall fajtor për veprën penale të fshehje të pasurisë për të paktën 3 episode. 

Hetimi ndaj tij u regjistrua fillimisht nga Prokuroria e Durrësit më 15 Mars 2018 nën akuzat e fshehjes së pasurisë, shpërdorimit të detyrës dhe pastrimit të parave./tvklan.al

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari23/09/2021 10:27

PO PSE BUDALLA ËSHTË LLALLA QË TË RRINTE NË SHTËPI DHE TË PRISTE "SI BURRË" ARRESTIMIN "SPEKTAKOLAR" DHE TË BËHEJ KURBANI I PARË I MENDER REFORMËS NË DREJTËSI? PAS KËTIJ ARRESTIMI TË "BUJSHËM", "SPEKTAKOLARO-MEDIATIK", DO TË KRENOHEJ AMBASADORJA KIM DHE KRYEMINISTRI ME "QELIBAR" DHE "I PA KORRUPTUAR" I TË GJITHA KOHËRAVE NË SHQIPËRI, PËR "SUKSESIN LEGJENDAR" TË SPAK, GJKKO, DREJTËSISË SË RE, PËR KAPJEN E "PESHKUT MË TË MADH" DHE PËR TË SHPËLARË PËRFUNDIMISHT TRUTË E SHQIPTARËVE!!! PRA ISH-KRYEPROKURORI LLALLA DO TË ISHTE KOKA E PARË E TURKUT, JASHTË NARKO-BANDËS SË QEVERISË DHE PUSHTETARËVE KRIMINELË RILINDAS, NDËRKOHË QË KRIMINELËT NË PUSHTET VAZHDOJNË TË VJEDHIN DHE TË GRABISIN SHTETIN DHE POPULLIN ME SUKSES NËN BEKIMIN E DASH!!! PASI ÇËSHTJA E TIJ U TRAJTUA FUND E KRYE SI NJË ÇËSHTJE POLITIKE DHE VENDIMI ISHTE TËRËSISHT POLITIK E DIPLOMATIK, SIGURISHT QË AI ËSHTË TREGUAR I ZGJUAR DHE KA KËRKUAR AZIL POLITIK!! VETËM VIDEO-PËRGJIMET QË KA LLALLA, PËR RASTET E SHKUARJES SË AMBASADORIT KINEZO-AMERIKAN DONALD LU, DY HERË NË ZYRËN E PROKURORIT TË PËRGJITHSHËM PËR TA KËRCËNUAR, SHANTAZHUAR DHE URDHËRUAR PËR TË ARRESTUAR DHE LIRUAR ME POROSI TË SOROSIT DHE EDVIN RAMËS, EMRA TË PËRVEÇËM TË POLITIKËS SHQIPTARE (KËRKESA PËR ARRESTIMIN POLITIK TË SALI BERISHËS DHE ILIR METËS) DHE NDËRHYRJA PËR NDËRPRERJEN E HETIMEVE NDAJ EVAZIONIT FISKAL, KRIMIT EKONOMIK DHE AKTIVITETIT KRIMINAL TË KOMPANISË AMERIKANE TË NAFTËS BANKERS PETROLEUM, I SIGUROJNË ATIJ AZILIN E MENJËHERSHËM POLITIK NË ZVICËR. MOS E GJYKONI RASTIN SHQIPTARÇE SOT KUR SHQIPËRIA ËSHTË KTHYER NË NJË REPUBLIKË BANANESH E LEGENASH, ME NARKO-QEVERI KRIMINALE, KU DREJTËSINË E BËNË VETËN KRYEMINISTRI SIPAS INTERESAVE TË TIJ KRIMINALE, NË NJË SHTET DHE QEVERI AMBASADORËSH, KU NUK MERRET ASNJË VENDIM PA MIRATIMIN E AMBASADËS SË SHBA!! A IMAGJINOHET NË NDONJË VEND DEMOKRATIK, AQ MË TEPËR NË ZVICËR, QË TË SHKOJË AMBASADORI AMERIKAN TË HYJË NË ZYRËN E PROKURORIT TË PËRGJITHSHËM DHE TA URDHËROJË, TA SHANTAZHOJË DHE TA KËRCËNOJË?? A IMAGJINOHET DOT NË SHBA APO KUDO NË VENDET DEMOKRATIKE QË SHKOJË PRESIDENTI APO KRYEMINISTRI I VENDIT NË ZYRËN E PROKURORIT TË PËRGJITHSHËM TË REPUBLIKËS TA URDHËROJË, TA SHANTAZHOJË DHE TA KËRCËNOJË??? MË PAS POLITIKISHT SHBA SOROSIANE E SHPALL EDHE NON-GRATA!!! DASH PO I PËRDOR KËTO NON-GRATLLËQET AQ PA KRITER, VEND E PA VEND, POLITIKISHT DHE ME SHUMICË, SA QË I KA BËRË TEPËR QESHARAKE DHE TË PAVLERË!!! NUK KA FARE RËNDËSI SE ÇFARË VEPRASH PENALE KA KRYER LLALLA GJATË USHTRIMIT TË DETYRËS SË TIJ, SI PROKUROR I PËRGJITHSHËM, QOFTË EDHE TË DËNUESHME RËNDË NGA LIGJI, POR NGA KËTO POSHTËRSIRA QË KANË NDODHUR DHE PO NDOSHIN NË KËTË REPUBLIKË BANANESH, ME REKORDET MË TË ZEZA NË HISTORI TË KËSAJ QEVERIE, ADRATIK LLALLËS I JEP MBROJTJE DHE AZIL POLITIK, JO VETËM ÇDO SHTET DEMOKRATIK, POR ZVICERA AS QË DISKUTOHET FARE. NËSE KJO MENDER "REFORMË" NË DREJTËSI ZBATOHET NË MËNYRË TË NJËANSHME, PERSONALISHT, POLITIKISHT DHE AMNISTON KRIMIN GALOPANT TË NARKO-BANDËS "RILINDJA", JO VETËM QË ËSHTË E DËSHTUAR, PA VLERË, POR ËSHTË MJAFT E FRIKSHME PËR TË GJITHË POPULLIN SHQIPTAR DHE HEDH THEMELET E NJË SHTETI ME REGJIM DIKTATORIAL.

Shto koment

Denonco