Masakrimi i çiftit në Greqi/ Policia ngre të tjera dyshime: Në të njëjtën ditë me shqiptarin u zhduk edhe…

Masakrimi i çiftit në Greqi/ Policia ngre të tjera dyshime: Në të njëjtën ditë me shqiptarin u zhduk edhe…

19:52, 16/10/2020
A+ Aa A-

Vrasja e ukrainases dhe farmacistit ka vendosur në aktivitet të plotë policinë greke për të gjetur shqiptarin që konsiderohet i dyshuari numër 1 për vrasjen e tmerrshme të dyfishtë të 43 vjeçares dhe 42-vjeçarit brenda shtëpisë së saj verore në Loutraki.

Për sa kohë që ish-partneri i ukrainases 45-vjeçar mbetet është ende i arratisur, një skenar i ri për përfshirjen e një personi të dytë në çështje rrëzon versionin e parë.

Një person tjetër që kishte marrëdhënie miqësore me fatkeqen Fotini Svitlana, është zhdukur në të njëjtën ditë me të dyshuarin kryesor, sipas mediave greke.

Policia po kërkon përgjigje është nëse këta dy persona e njihnin njëri-tjetrin dhe në çfarë mase.

Mund të jetë një rastësi satanike, por policia nuk përjashton që ky person ishte bashkëpunëtor dhe se ai gjithashtu njollosi duart me gjakun e dy njerëzve të pafajshëm ose mori pjesë në përgatitjen për therjen e egër të çiftit me një hanxhar ose sëpatë dhe arratisjen e tij.

Pas masakrës, vrasësi u largua me makinën e viktimës, të cilën e dogji, kështu që lind pyetja se si ai arriti në shtëpinë e pushimeve në Flambouro dhe si u largua pas zjarrvënies. A do ta rrezikonte ta bënte atë në këmbë, e kishte makinën e tij në vend apo dikush e mori?

45-vjeçari u arrestua për grabitje në 2014 dhe u la i lirë në 2017 me kushtin kufizues të paraqitjes një herë në muaj në Departamentin e Policisë në Moskato, ku kishte deklaruar një vendbanim të përhershëm, megjithëse asnjë shtëpi nuk ishte vendosur atje.

Paraqitja e tij e fundit në departament ishte në fillim të tetorit dhe tjetra do të ishte në fillim të nëntorit.

A ka pasur ai kontakt me mikun e dytë të zhdukur të Fotini Svitlana gjatë kësaj kohe dhe a kanë hartuar dhe ekzekutuar planin e tmerrshëm? Këto pyetje do të marrin përgjigje nga kontrolli i plotë i shtëpisë së izoluar, nga ku policia mblodhi të dhëna, gjurmë gishtash dhe mostra të materialit biologjik.

Laboratorët kriminalistikë do të kenë përgjigje brenda pak ditësh nëse hetimi zbulon praninë e një vrasësi të dytë apo jo.

Rezultatet e heqjes së sekretit telefonik në celularët e të dyshuarit kryesor, por edhe të dy viktimave, të cilët nuk janë gjetur dhe pretendohet se autori i shkatërroi ato, do të ndihmojnë në sqarimin e peizazhit, pasi sinjali i tyre u mbyll në 23.30 të shtunën në mbrëmje, pak para se makina të digjej./ Panorama/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco