Përjashtohet nga Policia, shefi i komisariatit të Fushë Arrëzit për përdhunim, merret në mbrojtje viktima Foto ilustrim

Përjashtohet nga Policia, shefi i komisariatit të Fushë Arrëzit për përdhunim, merret në mbrojtje viktima

09:18, 06/06/2020

MbrĂ«mjen e së premtes, 5 qershor 2020, Drejtoria e Hetimit e SHÇBA-sĂ«, nĂ« bashkĂ«punim me ProkurorinĂ« e Rrethit GjyqĂ«sor ShkodĂ«r ka ndaluar shefin e Stacionit Policor FushĂ« Arrez, Izmir Durakun, i dyshuar pĂ«r marrĂ«dhĂ«nie seksuale me dhunĂ«. Po sot, mĂ«sohet, se Duraku Ă«shtĂ« pĂ«rjashtuar pĂ«rgjithmonĂ« nga radhĂ«t e PolicisĂ«. Vendimi Ă«shtĂ« marrë nga Drejtori i pĂ«rgjigthshĂ«m i PolicisĂ«, Ardi Veliu.

Sipas SHÇBA, ngjarja dyshohet se ka ndodhur nĂ« vitin 2015, por Ă«shtĂ« kallĂ«zuar sĂ« fundmi nga vajza, nĂ« prani tĂ« njĂ« psikologu.

Bazuar në provat e mbledhura, ka dyshime të forta se në muajin prill 2015, ajo është ngacmuar seksualisht nga një punonjës policie në ambientet e Komisariatit të Policisë Shkodër, kur efektivi ishte me detyrë Specialist i Hetimit të Krimeve në DVP Shkodër.

Shtetasja kishte shkuar për të denoncuar për përdhunimin që i kishin bërë disa persona në 2015, punonjës të shtëpisë së fëmijës në Shkodër.

SHÇBA ndaloi I.D., me detyrĂ« aktuale Shef i PostĂ«s se PolicisĂ« ne FushĂ« ArrĂ«z, nĂ« DVP ShkodĂ«r, i dyshuar pĂ«r veprĂ«n penale “MarrĂ«dhĂ«nie seksuale me dhunĂ« me tĂ« rritura".

Materialet iu kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, për hetime të mëtejshme.

Ndërkohë autoritetet shtetërore dhe organizata jo fitimprurëse kanë marrë në mbrojtje shtetasen duke e strehuar dhe duke u përkujdesur, në një Qendër Sociale.

Duke pĂ«rfituar nga ky komunikim publik, SHÇBA i bĂ«n thirrje çdokujt qĂ« Ă«shtĂ« dhunuar apo ndihet nĂ«n presion, tĂ« denoncojnĂ« menjeĂ«herĂ« pranĂ« PolicisĂ« sĂ« Shtetit apo ProkurorisĂ«, si dhe pranĂ« SHÇBA nĂ«se evidentojnĂ« shkelje tĂ« punonjĂ«sve tĂ« PolicisĂ«, nĂ« numrin 0800 90 90, duke garantuar anonimat dhe reagim tĂ« shpejtĂ«.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco