Furtuna bllokon në det tragetet e nisura nga Durrësi Foto ilustruese

Furtuna bllokon në det tragetet e nisura nga Durrësi

09:38, 23/02/2019

Tragetet me pasagjerë që janë nusur gjatë mbrëmjes së kaluar në drejtim të Italisë akoma nuk kanë arritur të ankorohen në portin e Barit.

Duket se moti i paqendrueshëm që ka përfshirë vendin tonë, është prezent edhe në krahun tjetër të Adriatikut.

Ndërkohë që burime nga Kapiteneria e Portit Detar në Durrës, bëjnë me dije se dy tragetet e nisura mbrëmë nga Durrësi, "Af Marina" dhe Rigel I, nuk kanë arritur të ankorohen, si pasojë e forcës së erës që shkon deri në 35 milje/orë dhe forcës së detit që raportohet të jete reth 8 ballë.

Pra aktualisht pasagjerët ndodhen ende në det të hapur në pritje të qetësimit të erërave dhe deri në përmirësim të situatës.

Duke parë edhe erërat e forta kapiteneria ka ndaluar hyrjen-dalje  e mjeteve në portin e Barit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco