Jimmy Carter flet për vdekjen e gruas së tij, Rosalynn Carter

Jimmy Carter flet për vdekjen e gruas së tij, Rosalynn Carter

19:58, 20/11/2023
A+ Aa A-

"Për sa kohë që Rosalynn ishte në botë, unë gjithmonë e dija se dikush më donte dhe më mbështeste," tha ish-presidenti, martesa 77-vjeçare e të cilit me Rosalynn ishte më e gjata nga çdo çift i parë në historinë e SHBA.

Pas vdekjes së gruas së tij të dashur Rosalynn Carter , ish-presidenti Jimmy Carter reflektoi mbi partneritetin e tyre dekada.

Rosalynn, ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, vdiq në moshën 96-vjeçare të dielën pasdite në shtëpinë e saj prej shumë kohësh në Plains, Georgia. Sipas një njoftimi nga The Carter Center, ajo vdiq "në paqe, me familjen e saj në krah".

 

ImageNë një deklaratë shoqëruese, ish-presidenti Carter, 99 vjeç, tha: "Rosalynn ishte partnerja ime e barabartë në gjithçka që kam arritur ndonjëherë. Ajo më dha udhëzime dhe inkurajim të mençur kur kisha nevojë. Për sa kohë që Rosalynn ishte në botë, gjithmonë kam njohur dikë më donte dhe më mbështeti".

Ish-zonja e parë ishte diagnostikuar me çmenduri në maj dhe hyri në kujdesin bujtinë  të premten. Jimmy përfundoi ndërhyrjen mjekësore në shkurt në mes të sfidave të tij shëndetësore dhe  mbetet në kujdesin e bujtinës në shtëpi .

Të martuar në vitin 1946, Rosalynn dhe Jimmy më vonë mirëpritën djemtë John William "Jack", James Earl "Chip", Donnel Jeffrey "Jeff" dhe vajzën Amy Carter. Ata kishin 22 nipër e mbesa.

Ndërsa karriera politike e burrit të saj mori hov, Rosalynn shërbeu si avokatja dhe këshilltarja e tij e vendosur, dhe më vonë ndërmori përpjekje për të promovuar mirëqenien mendore.

ImageGjatë mandatit të Jimmy-t si president nga viti 1977 deri në 1981, ajo shërbeu si kryetare nderi e Komisionit të Presidentit për Shëndetin Mendor, duke ndihmuar përfundimisht në kalimin e vitit 1980 të Aktit të Sistemeve të Shëndetit Mendor. Ajo ishte gjithashtu një kampione e arteve dhe programeve artistike.

Përgjithmonë të dashur, ish-zonja e parë dhe ish-presidenti shpiku një frazë të ëmbël që ndanë me njëri-tjetrin: " ILYTG ".

""Të dua më së miri". Kjo është ajo që mamaja dhe babi im thoshin përpara dhe mbrapa, dhe unë e mora me Rosa-n,” tha presidenti i 39-të i vendit për PEOPLE në vitin 2014. “Tani të gjithë fëmijët tanë bëjnë të njëjtën gjë – ILYTG në telefon ose në email. Ata në përgjithësi vendosin vetëm inicialet."

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco