Çfarë po ndodh me TikTok? Platforma përballet me një tjetër padi, ja arsyeja

Çfarë po ndodh me TikTok? Platforma përballet me një tjetër padi, ja arsyeja

15:25, 08/12/2022
A+ Aa A-

Aplikacioni i njohur i mediave sociale TikTok është paditur nga shteti amerikan i Indianës.

Prokurori i përgjithshëm Todd Rokita ka akuzuar kompaninë mëmë të TikTok ByteDance për shkelje të ligjeve të shtetit për mbrojtjen e konsumatorëve.

Shteti pretendon se aplikacioni nuk arrin të mbrojë të rinjtë dhe privatësinë e përdoruesve të tij.

Megjithatë, TikTok tha se konsideron mirëqenien e të rinjve në politikat e tij dhe se ishte i bindur se mund të përmbushtte shqetësimet e sigurisë kombëtare të SHBA.

Indiana ngriti dy padi të mërkurën. E para pretendon se aplikacioni i ekspozon përdoruesit e rinj ndaj përmbajtjeve të papërshtatshme. Në ankesën tjetër, Rokita gjithashtu pretendon se TikTok nuk zbulon potencialin e qeverisë kineze për të hyrë në informacione të ndjeshme të konsumatorëve.

“TikTok është një ujk në petkun e deleve”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

“Për sa kohë që TikTok lejohet të mashtrojë konsumatorët e Indianës në lidhje me rreziqet ndaj të dhënave të tyre, ata konsumatorë dhe privatësia e tyre janë pre e lehtë”-vijon më tej dokumenti.

Ankesa thotë se algoritmi i aplikacionit promovon një sërë përmbajtjesh të papërshtatshme, “që përshkruajnë alkoolin, duhanin dhe drogën; përmbajtje seksuale, lakuriqësi dhe tema sugjestive; dhe fyerje të forta”.

Ai gjithashtu pretendon se mashtron përdoruesit e rinj me vlerësime të moshës 12 vjeç e lart në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google.

Indiana po kërkon një urdhër kundër praktikave të saj dhe dënime civile kundër kompanisë për “sjelljen e saj të padrejtë dhe mashtruese”.

Z. Rokita tha se paditë janë të parat e nisura nga një shtet amerikan kundër ByteDance.

Një zëdhënës i TikTok tha se “siguria, privatësia dhe siguria e komunitetit është prioriteti i tyre kryesor”.

Aplikacioni ka veçori kufizuese për moshën dhe kontroll prindëror, tha firma, dhe kompania po investon në kontrolle të mëtejshme të përmbajtjes.

Përveç kësaj, ata thanë se TikTok ishte i bindur se mund të adresonte “të gjitha shqetësimet e arsyeshme të sigurisë kombëtare të SHBA”.

Njoftimi i padive vjen pasi shtetet e tjera amerikane kanë hartuar legjislacionin për të ndaluar TikTok. Teksasi, Dakota e Jugut dhe Karolina e Jugut kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet e qeverisë shtetërore.

Muajin e kaluar, kreu i FBI-së ka thënë se TikTok përbën një shqetësim për sigurinë kombëtare.

Drejtori i saj, Chris Wray, i tha Komitetit të Sigurisë Kombëtare të Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara se ligji kinez në thelb u kërkon kompanive të “bëjnë çfarëdo që qeveria dëshiron që ato të bëjnë për të shkëmbyer informacione ose për të shërbyer si një mjet i qeverisë kineze”.

Administrata Biden ka qenë në bisedime me zyrtarët e TikTok për muaj të tërë ndërsa ata përpiqen të arrijnë një marrëveshje të sigurisë kombëtare për të mbrojtur të dhënat e qindra miliona përdoruesve të saj në SHBA.

TikTok po përballet gjithashtu me sfida ligjore diku tjetër. Në Mbretërinë e Bashkuar, kompania e mediave sociale mund të përballet me një gjobë prej 27 milion £ (29 milion dollarë) për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve kur ata përdorin platformën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco