Lajmi i fundit

LIVE/ Pamje të rënda nga atentati në Vlorë, mjeti i bërë shoshë nga breshëria e plumbave

4 zgjidhje për ju që nuk e duroni dot kondicionerin

4 zgjidhje për ju që nuk e duroni dot kondicionerin

11:30, 24/06/2022
A+ Aa A-

Pavarësisht nëse nuk duroni dot ajrin e kondicionuar ose nëse jeni duke u përpjekur të kurseni para, ka disa mënyra për të përballuar vapën përvëluese, pa ftohje artificiale.

Duke qenë se trupi nuk duhet të jetë shumë i nxehtë për një kohë të gjatë, pasi nxehtësia e tepërt mund të dëmtojë trurin dhe organet e tjera, duhet të kujdesemi për temperaturën e ambientit ku qëndrojmë.

Këtu janë disa mënyra si mund të qëndroni të freskuar pa ajër të kondicionuar:

1. Kujdes me hidratimin. Hidratimi i vetes është hapi i parë dhe kryesor për t'u freskuar.

2. Bëni dush të ftohtë. Një dush i ftohtë  ndihmon në ftohjen e trupit tuaj.

3 .Mbyllni perdet ose ulni grilat. Gjithashtu mund të vendosni perde për të zvogëluar rritjen e temperaturës gjatë ditës.

4. Gatuani në mëngjes ose jashtë nëse keni shtëpi private. Nxehtësia e furrës mund të përhapet në të gjithë shtëpinë tuaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco