Cilat janë përfitimet e dushit me ujë të ftohtë

Cilat janë përfitimet e dushit me ujë të ftohtë

09:24, 25/10/2021
A+ Aa A-

Dushi me ujë të ftohtë mund të jetë pak i pakëndshëm gjatë muajve më të ftohtë, por ka disa përfitime shëndetësore që ju ende duhet të vendosni për të ndërmarrë këtë hap.

Studimet kanë treguar se mund të forcojë sistemin imunitar. 

Marrja e një dushi të ftohtë çdo ditë rrit numrin e qelizave të bardha të gjakut (leukociteve) të cilat ndihmojnë në luftimin e infeksioneve dhe sëmundjeve. 

Gjithashtu rrit prodhimin e indit dhjamor i cili i jep trupit energji.

Ankthi dhe depresioni prekin çdo person në një periudhë të caktuar të jetës. 

Për fat të mirë, marrja e një dush të ftohtë përdoret si një qasje holistike për të lehtësuar këto gjendje mendore. 

Bëni dush me ujë të ftohtë për pesë deri në 10 minuta disa herë në javë.

Nivelet e endorfinës, hormonit të lumturisë, së shpejti do të rriten dhe niveli i kortizolit, hormoni që shkakton stres, do të ulet. 

Dhimbja e muskujve që ndjeni pas një stërvitje të fortë do të lehtësohet.

Uji i ftohtë do t'ju zgjojë pothuajse menjëherë. “Shoku” momental që shkakton ky ujë ju stimulon të merrni frymë më thellë. 

Pastaj dioksidi i karbonit reduktohet në të gjithë trupin, gjë që ju ndihmon të përqendroheni më mirë. 

Ky proces është i ngjashëm me meditimin.

Shpëlarja e flokëve me ujë të ftohtë do t'i bëjë më të shndritshëm sepse mbyll poret.

Ndikon mirë edhe në lëkurë sepse ruan vajrat natyrale dhe nuk e than atë. Gjithashtu redukton inflamacionin dhe fryrjen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco