Nga shëndeti i zemrës tek funksioni i trurit: Pse uji është kaq i rëndësishëm për mirëqenien e trupit?

Nga shëndeti i zemrës tek funksioni i trurit: Pse uji është kaq i rëndësishëm për mirëqenien e trupit?

15:45, 09/10/2021
A+ Aa A-

Marrja adekuate e lëngjeve dhe hidratimi përmirëson një numër funksionesh në trup, nga tretja në shëndetin e zemrës dhe funksionimin e trurit. 

Më poshtë është një shpjegim pse ky lëng është kaq i rëndësishëm për mirëqenien e trupit tuaj dhe si konsumohet më mirë.

Pirja e shumë ujit të pastër na bën të ndihemi mirë dhe me të vërtetë ia vlen të bëhet zakoni i qëndrimit të hidratuar.

Personi mesatar duhet të pijë gjashtë deri në tetë gota ujë ose lëngje të tjera çdo ditë - gjithsej rreth 1.5 litra. 

Sidoqoftë, fjala "mesatare" nuk duhet të merret si një rregull i rreptë, sepse ne të gjithë jemi të ndryshëm dhe shumë varet nga mjedisi, nga çfarë tjetër hani dhe pini dhe nëse humbni lëngje nga djersitja.

Hulumtimet tregojnë se humbja e vetëm 1 përqind të peshës trupore në lëngje mund të zvogëlojë performancën mendore, dhe mund të shkaktojë lodhje dhe dhimbje koke. 

Pra, si mund të jemi të sigurtë se po pimë sasinë e duhur për trupin dhe stilin e jetës sonë?

Ekspertët thonë se është një mënyrë e mirë për të zbuluar nëse jeni të hidratuar duke kontrolluar ngjyrën e urinës: synoni një ngjyrë të zbehtë të kashtës. 

Nëse është më e errët se kaq, nuk po pini sa duhet. Shenja të tjera të dehidrimit përfshijnë ndjenjën e etjes, marramendjen ose gojën e thatë.

Pasi të futeni në ritmin e pirjes së mjaftueshme të ujit çdo ditë, me siguri do të keni më shumë energji dhe përqendrim më të mirë. 

E gjithë kjo mund të përmirësojë disponimin tuaj.

Ndjenja e përgjithshme e mirëqenies që sjell uji është rezultat i një liste të gjatë përfitimesh specifike nga pirja e sasive të mëdha.

 Uji ju ndihmon të mbani gjëra të mira në trupin tuaj (duke e bërë më të lehtë për ju të thithni vitamina të caktuara dhe të jepni oksigjen në të gjithë sistemin) dhe të hiqni qafe gjërat e këqija (ndihmon veshkat tuaja të largojnë mbeturinat).

Uji ka një numër përfitimesh të tjera shëndetësore. Ai zbut indet e ndjeshme, përfshirë trurin dhe palcën kurrizore.

 Ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut, stabilizon rrahjet e zemrës dhe parandalon kapsllëkun.

Nëse nuk jeni ende të bindur se uji është shoku juaj më i mirë, mbani në mend se pirja e shumë ujit gjithashtu mund t’ju ​​bëjë të ndiheni më shpejt gjatë një vakti dhe të shpejtoni metabolizmin tuaj.

Sidoqoftë, është e mundur të pini shumë ujë, dhe pasojat mund të jenë serioze.

 Hiponatremia është një gjendje në të cilën ju pini aq shumë ujë për të holluar nivelin e natriumit (një nga elektrolitet kryesore në trupin tuaj) në një nivel aq të ulët saqë mund të çojë në sëmundje serioze apo edhe vdekje. 

Por mos u shqetëso. Sipas një raporti të vitit 2020, është e vështirë të pish rastësisht shumë.

Ju ndoshta duhet të pini tre deri në katër litra ujë në një periudhë të shkurtër kohe për të zhvilluar hiponatremi, dhe kjo ndoshta do të jetë më shumë sesa shumica prej nesh do të përpiqeshim të pinim.

Diçka që mund të vijë si befasi është se ka mënyra të përshtatshme për të konsumuar ujë.

 Mënyra më e mirë për ta pirë është të pini gjatë ditës, në vend që të gëlltisni një tufë menjëherë.

 Trupi juaj do të thithë më shumë ujë, i cili do të përforcojë efektet e tij pozitive dhe do të thotë që nuk keni pse të shkoni në tualet çdo 15 minuta.

Prandaj, në vend që të shmangni ujin gjatë gjithë ditës dhe pastaj të zvogëloni marrjen tuaj ditore me një lëvizje, bëjeni ujin e pijshëm pjesë të ritmit të ditës tuaj dhe pijeni atë pak dhe shpesh.

Të gjitha pijet që përmbajnë ujë kontribuojnë në nevojat tuaja të përditshme. Edhe pijet me kafeinë, të tilla si çaji dhe kafeja, sjellin ujë në sistemin tuaj

. Por nuk ka mënyrë më të mirë për të gëlltitur lëngje sesa thjesht ... të pini ujë të pastër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco