Givenchy kritikohet për gjerdanin me lak në Javën e Modës në Paris

Givenchy kritikohet për gjerdanin me lak në Javën e Modës në Paris

11:59, 06/10/2021
A+ Aa A-

Shtëpia franceze e modës Givenchy është kritikuar pasi modelet mbanin gjerdan në formë litari në sfilatë në shfaqjen e saj të Javës së Modës në Paris.

Tre modele mbanin versione ari dhe argjendi të aksesorit në shfaqjen Givenchy të pranverë-verës 2022 të dielën.

 

Kjo vjen dy vjet pasi Burberry kërkoj falje për një hoodie me një lak.

"Ju do të mendonit se industria do të kishte mësuar të mos i vendoste gjërat që ngjajnë me tela rreth qafës së një modeli," shkroi llogaria e modës në “Instagram”, Diet Prada .

 

Aktivistja dhe artistja Kim Saira shkroi: "Si kaloi kjo tek disa njerëz para kësaj shfaqjeje dhe të gjithë menduan se kjo ishte në rregull? Dhe gjithashtu pse nuk jam e befasuar?"

Gjerdani ishte pjesë e shfaqjes së parë të drejtorit kreativ të Givenchy, Matthew Williams, pasi ai iu bashkua markës luksoze verën e kaluar.

 

Ai i tha Vogue se pjesët ishin "me të vërtetë të punuara dhe komplekse", dhe u krijuan me artistin amerikan Josh Smith, të frymëzuar nga pikturat e tij Grim Reaper.

Givenchy nuk ka komentuar reagimin ndaj gjerdanit.

 

Kur shpërtheu diskutimi i Burberry në vitin 2019, një nga modelet e saj, Liz Kennedy, shkroi në një postim në Instagram: "Vetëvrasja nuk është modë."

Vitet e fundit, industria e modës ka shkaktuar polemika në një numër rastesh.

 

Gucci tërhoqi një bluzë leshi nga shitja në vitin 2019 pasi artikulli u kritikua për ngjasimin me fytyrën e zezë.

Prada gjithashtu tërhoqi sende me imazhe që dukej se ngjanin me majmunët e zinj me buzë të mëdha të kuqe.

 

Katy Perry hoqi dy artikuj nga grupi i saj i këpucëve pas ankesave se njëra prej modeleve ishte raciste.

Dhe Dolce & Gabbana shkaktoi polemika në vitin 2016 kur e quajti një artikull këpucësh në koleksionin e tij pranverë/verë një "sandale skllevërish".

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco