Pozicioni më i shëndetshëm i gjumit gjatë shtatzënisë, sipas ekspertëve

Pozicioni më i shëndetshëm i gjumit gjatë shtatzënisë, sipas ekspertëve

19:55, 05/08/2021
A+ Aa A-

Është mirë të flini në bark gjatë shtatzënisë, por nuk ka gjasa që gratë në një shtet tjetër të ndihen rehat me të. 

Ndërsa stomaku i një gruaje rritet, por edhe gjinjtë e saj, mund të jetë mjaft e vështirë të biesh në gjumë në këtë pozicion.

Pozicioni i vetëm që ekspertët paralajmërojnë gratë shtatzëna që janë në mes të shtatzënisë është shtrirë në shpinë. 

Ky pozicion lejon që mitra në rritje të shtypë mbi venat e mëdha që shtrihen përgjatë shtyllës kurrizore dhe kthejnë gjakun nga këmbët në zemër.

 

Fjetja në këtë pozicion mund të rezultojë në zvogëlimin e rrjedhjes së gjakut dhe mund të shkaktojë marramendje, gulçim ose rrahje të shpejta të zemrës.

Në mes të shtatzënisë, mjekët këshillojnë gratë shtatzëna që të fillojnë të flenë në krah.

Ky pozicion krijon presionin më të vogël në venat dhe organet e brendshme, kështu që ky pozicion siguron rrjedhën më të mirë të gjakut në mitër, që do të thotë se foshnja do të marrë sasinë maksimale të ushqyesve dhe oksigjenit.

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se gjumi në anën tuaj stimulon qarkullimin, i cili zvogëlon shfaqjen e ënjtjes, venave me variçe në këmbë dhe hemorroide, shkruan Helthline.

Nëse keni probleme me gjumin gjatë shtatzënisë, mund të kërkoni jastëkë të veçantë në formën e një bananeje.

Një jastëk i tillë mund të vendoset nën bark, prapa shpinës dhe midis këmbëve të përkulura, ndërsa shtriheni në anën tuaj.

 Kjo do t'ju lejojë të përshtateni në një pozicion më të rehatshëm dhe të bini në gjumë më lehtë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco