Pesë gabimet më të zakonshme që bëni kur lani rrobat në lavatriçe

Pesë gabimet më të zakonshme që bëni kur lani rrobat në lavatriçe

15:28, 18/05/2021
A+ Aa A-

Një ekspert i makinës larëse ka zbuluar pesë gabimet më të zakonshme gjatë larjes që mund të jeni duke bërë, dhe madje as nuk jeni në dijeni të tij.

Ashley Iredale nga kompania Australiane e konsumatorëve Choice zbuloi se ka pak ndryshim midis larjes në ujë të ftohtë ose të ngrohtë dhe zbutësi i rrobave nuk ndihmon në pastrimin.

Eksperti i makinës larëse Iredale zbuloi pesë gabime kur lani rrobat.

1. Zbutës i pëlhurave

Miliona njerëz pëlqejnë të përdorin zbutës pëlhurash për t’i bërë rrobat e tyre të vijnë erë të freskët, por Ashley ju këshillon të shmangni këtë produkt.

Ajo tha se në asnjë mënyrë "nuk kontribuon" në procesin e pastrimit dhe në të vërtetë mund të ndërhyjë në të.

Kjo pasi zbutësi i rrobave me kalimin e kohës mund të çojë në akumulimin e sapunit në makinë, dhe gjithashtu mund të zvogëlojë thithjen, e cila nuk është e mirë për peshqirët.

2. Ujë i nxehtë

Ndërsa mund të mendoni se uji më i ngrohtë është thelbësor kur bëhet fjalë për larjen e rrobave, Ashley tha se ekziston një ndryshim i vogël midis ujit të nxehtë dhe të ftohtë. Aty thuhet se mund të kurseni në energji elektrike nëse zgjidhni një program të ujit të ftohtë.

3. Mbushja e pasaktë e makinës

Ashley beson se një nga gabimet më të mëdha është mbingarkesa ose mbingarkesa e makinës larëse.

"Shumë veshje mund të dëmtojë makinerinë, por gjithashtu mund të çojë që rrobat tuaja të mos lahen mirë," tha ajo.

Ajo këshillon që të shpërndahen në mënyrë të barabartë rrobat në makinë dhe lavanderi nuk duhet të mbushë të gjithë hapësirën.

4. Sendet e ndjeshme duhet të futen në çantën e rrobave

Ashley tha që mos përdorimi i çantave të rrobave për produkte të ndjeshme mund të çojë në dëmtime ose shtrirje të rrobave. Kështu që rrobat tuaja të preferuara mund të prishen më shpejt se zakonisht.

5. Mbyllja e derës së lavatriçes

Edhe pse shumë e mbyllin derën e makinës larëse pas larjes, Ashley beson se ky është një gabim që mund të çojë në shfaqjen e mykut.

"Mos e mbyllni derën pas përdorimit, për të lejuar që makineria të thahet plotësisht, gjë që do të parandalojë shfaqjen e aromave dhe mykut të pakëndshëm," tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Albi18/05/2021 15:47

Qenka kput nbyth kjo ekspertja. Thash se cfare ka zbuluar ndo nje gje te vecante kurse kjo tani e paska kuptuar qe kto pes pickat qe ka zbuluar ne i dime me kohe

Shto koment

Denonco