Ç'kuptim kanë këto 16 emoji japoneze

Ç'kuptim kanë këto 16 emoji japoneze

20:29, 02/03/2021
A+ Aa A-

Krijuar fillimisht në Japoni, emojit u përdorën atje për të kursyer hapësirë ??për mesazhet. Tani, e gjithë bota i ka adoptuar, dhe një pjesë e madhe prej nesh mund të përdorin emoji japonezë çdo ditë, duke keqinterpretuar kuptimin origjinal të tyre.

 

Image

Këto nuk janë thjesht letra të rastësishme që marrin ikonat e tyre, por grupet e gjakut. Në Japoni dhe Korenë e Jugut, njerëzit besojnë se personaliteti dhe marrëdhëniet e dikujt varen nga grupi i tyre i gjakut. Edhe pse nuk ka asnjë provë shkencore që mbështet këtë teori, ajo ende mbetet një pjesë e rëndësishme e kulturës së tyre.

 

 

Image

 

Ekziston një besim, se ëndrra e parë gjatë natës së 1 janarit është më e rëndësishmja, dhe nëse dikush sheh malin ‘Fuji’, të shoqëruar nga një fajkon dhe një patëllxhan, fati do t'i ndjekë ato gjatë vitit të ardhshëm. Kështu, patëllxhani doli të ishte një perime e lumtur dhe emoji i saj përdoret për të treguar fat të mirë.

 

Image

 

Kjo nuk është vetëm një ikonë e një ëmbëlsire të shijshme, por një miniaturë e një tas me akull të grirë. Ky është një trajtim popullor japonez që aromatizohet shpesh me shurup ose me qumësht të kondensua. Veçanërisht është e popullarizuar gjatë ditëve të nxehta të verës.

 

Image

 

Ky simbol mund të ngatërrohet për një lule blu ose një diamant, por në Japoni, zakonisht zbatohet në një kontekst tjetër. Thjesht do të thotë "e lezetshme " dhe u bë jashtëzakonisht popullor pasi gjërat e ëmbla dhe të adhurueshme janë bërë pjesë e kulturës së vendit.

 

Image

 

Ky emoji mund të duket si një cookie në fillim, por në të vërtetë, përfaqëson një trajtim të njohur japonez , senbei. Një lloj orizi, me salcë soje për aromë, dhe i pjekur në skarë mbi qymyr. Fundi i tij është mbështjellë me një copë të vogël algash për ta bërë më të lehtë mbajtjen e tij.

 

Image

 

Një simbol i një gruaje me duar të kryqëzuara zakonisht përdoret për të treguar një përgjigje të pasaktë ose "jo". Në anën tjetër të këtij simboli është një grua me krahët e saj mbi kokë. Ajo simbolizon një shenjë topi, e cila përdoret për të treguar një përgjigje të saktë, e ngjashme me një pikë kontrolli në kulturën perëndimore. Për shembull, kur mësuesit japonezë kontrollojnë testet e studentëve të tyre, ata do të rrethojnë përgjigjet e duhura dhe të shënojnë ato të gabuara me një kryq të kuq.

 

Image

 

Në të gjithë botën, ky simbol përdoret për të treguar mbështetjen ose miratimin e dikujt. Në Japoni, një 100 e nënvizuar e shkruar me të kuqe përdoret më së shumti gjatë vlerësimit të provimeve nga mësuesit, për të treguar se studentët e tyre dolën jashtëzakonisht mirë. 

 

Image

 

Për shkak të vogëlsisë të kësaj ikone, shpesh ngatërrohet për Kullën Eifel. Kjo përdoret për të përfaqësuar ndërtesën e dytë më të lartë në Japoni, Kulla e Tokios, e cila u frymëzua nga ndërtesa e famshme në Francë.

 

Image

 

Disa mund ta përdorin këtë emoji për të treguar një shtëpi ose thjesht një ndërtesë. Sidoqoftë, ky është simboli për një zyrë postare japoneze. Shenja e kuqe në të përfaqëson një markë postare japoneze.

 

Image

 

Ky emoji përfaqëson një ceremoni të shikimit të hënës, një festival i mbajtur në Japoni për të nderuar hënën e vjeshtës. Petë, oriz dhe bar japoneze pampas, janë gjërat tipike që shihni në këtë festë.

 

Image

 

Kjo nuk duhet të ngatërrohet me një  simbol të lules së qershisë. Fillimisht, ky simbol vjen nga shkollat, ku mësuesit e përdorin atë si një vulë për të shënuar punën e studentit të tyre për t'i treguar atyre se ata dolën jashtëzakonisht mirë. Pasi u kthye në një  emoji, njerëzit e dërgojnë atë në raste të veçanta si Dita e Nënës ose Shën Valentinit për të treguar dashuri dhe lumturi.

 

Image

 

 

Për shkak të një legjende të vjetër, nata e 7 korrikut konsiderohet të jetë nata më romantike e vitit. Gjatë kësaj kohe zhvillohet një ngjarje e quajtur Star Festival. Simboli i tij popullor është një pemë bambu që është zbukuruar me shirita letre me ngjyra të ndryshme ku njerëzit shkruajnë dëshirat e tyre. Ky emoji u krijua për të përfaqësuar festivalin.

 

Image

 

Disa mund të ndihen të hutuar, duke menduar se është një zjarr ose një emoji me supë të nxehtë me avull. Por në të vërtetë, ky simbol përfaqëson onsens, burimet e nxehta për të cilat Japonia është e famshme. 

 

Image

 

Kjo ikonë nuk tregon vetëm 2 flamuj të kryqëzuar, por tregon pushime të ligjshme në Japoni. Mund të përdoret në kombinim me emoji të tjerë, për të specifikuar ngjarjen e ardhshme. Për shembull, flamujt e kryqëzuar në kombinim me një emoji tërfili do të nënkuptojnë festimin e Ditës së Gjelbërimit të Japonisë.

 

Image

 

Simboli i 3 fidaneve bambu me një fjongo përfaqëson një dekoratë e bërë nga pisha dhe bambu. Gjatë periudhës së Vitit të Ri, kjo vendoset jashtë shtëpive për të mirëpritur shpirtrat e stërgjyshërve dhe për të siguruar që viti i ardhshëm të jetë i begatë dhe i shumtë.

 

Image

Në kulturën perëndimore, kjo ikonë përdoret zakonisht nga dikush që është i lodhur ose që dëshiron të tregojë se është thellë në mendimet e tyre. Japonezët e përdorin atë për të shprehur faljet e tyre dhe për të kërkuar falje, dhe ky emoji përfaqëson përkuljen.

 

A keni përdorur ndonjëherë ndonjë nga këto emoji gjatë dërgimit të mesazheve?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco