Si është të rritesh në një kult: Tre djemtë e 'poligamistit më të famshëm të Kanadasë' që ka 150 fëmijë, flasin

Si është të rritesh në një kult: Tre djemtë e 'poligamistit më të famshëm të Kanadasë' që ka 150 fëmijë, flasin

10:53, 25/01/2021
A+ Aa A-

Tre vëllezër nga një familje me 150 vëllezër e motra kanë zbuluar se si është të rritesh në një kult poligam, përfshirë mënyrën se si ndodhin festat e ditëlindjes dhe si është të jesh në të njëjtën klasë me mbesat dhe nipat.

Merlin Blackmore, 19 vjeç, lindi nga ' poligamisti më i famshëm i Kanadasë ' 64-vjeçari Winston Blackmore në Bountiful, Kolumbia Britanike.

19 vjeçari  ka ndërtuar një media të madhe sociale për diskutimin e tij të hapur dhe të sinqertë në lidhje me jetën në familjen e tij jokonvencionale e cila përfshin '27 nënat ' shkruan Dailymail.

Krahas gjysmë-vëllait të tij Murary, gjithashtu 19 vjeçari, dhe vëllait i tij nga nëna dhe babai  Warren, 21 vjeç, Merlin publikon video në TikTok ku tregon histori rreth rritjes në një komunitet të mbyllur. 

Treshja, të cilët tani të gjithë janë afër nënave të tyre, thonë se shpresojnë që brezi i ardhshëm të jetë një 'familje jo një kult.

Në një video, Merlin, i cili tani jeton në SH.B.A. dhe ka shtatë motra nga nëna dhe babai, tregon se si 'iu desh të dilte nga komuniteti për të folur për përvojën e tij.

"Unë doja të flisja për këtë, por duhej të dilja jashtë kultit sepse kisha frikë për të folur rreth asaj se si jam rritur si fëmijë," thotë ai.

'Unë kam dashur të flas për këtë për vite me rradhë. Tani jam në një pozicion që mundem, bota duhet ta  dijë, ' shton ai. 

Në një video tjetër, Merlin përshkruan se si ai është të kesh një gjysmë-vëlla dhe një motër të lindur në të njëjtën ditë me të - por nga nëna të ndryshme.

"Vëllai dhe motra ime janë martuar, por unë nuk kam më shumë kontakte me ta," shton ai.  

Në një vidoe tjetër, ai shpjegon intervalin e madh të moshës midis vëllezërve dhe motrave të tij. 

Vëllai i tij më i madh është 44 vjeç, ndërsa më i vogli është vetëm një vjeç. 

Ai gjithashtu thotë se festat e ditëlindjes janë 'mjaft normale'.

'Nuk ishte sikur 150 njerëz të paraqiteshin në festën e ditëlindjes së çdo personi. Ishte më shumë si miqtë tuaj më të ngushtë dhe fëmijët që ishin më pranë jush në moshë.

'Në pjesën më të madhe, secili fëmijë do të festonte ditëlindjen e tij siç do ta festonte çdo fëmijë në botë'. 

Vëllai i tij Warren Blackmore, i cili ende jeton në Kanada, gjithashtu ka folur për kohën e tij në kishë.

'Unë dhe Merlin jemi vëllezër të plotë dhe në të vërtetë miqtë më të mirë. Ne u rritëm në të njëjtën shtëpi dhe bëmë gjithçka së bashku, nënat tona janë motra'.

"Në vend që ta urrejmë njëri-tjetrin siç bëjnë shumë vëllezër e motra, ne mbështesim njëri-tjetrin dhe i bëjmë të ditur njëri-tjetrit se mund të bëjmë gjithçka" shtoi ai.

Warren më tej shpjegon se si lidhen gratë në një tjetër video

'Kjo është shumë e egër, por babai im kishte 27 gra në një moment.. Kishte gjashtë grupe të ndryshme motrash'.

'Kishte dy grupe me tre motra të ndryshme dhe kishte katër grupe me katër motra të ndryshme nga një familje tjetër.' 

Në një video tjetër, ai thotë se si në klasën e tij në shkollë ka 19 nxënës , e cila drejtohej nga babai i tij. 

'Unë kisha pesë  vëllezër, katër motra, shtatë kushërinj dhe dy nipa në klasën time. Unë shkova në shkollë me nipat e mi, ishim në të njëjtën moshë, 'tha ai. 

Ai gjithashtu shpjegoi se ata rrisnin shumicën e ushqimit të tyre - të tilla si patate, misër dhe domate - për të paguar mirëmbajtjen e 150 fëmijëve, shumë prej të cilëve do të punonin tokën. 

Në një video tjetër Murray shpjegon se si familja e tij u nda nga kisha dhe ngriti një tjetër.

 

"Kështu që familja ime përdoret për të qenë një pjesë e kishës FLDS, duke çuar deri në 2002" shpjegoi ai, duke iu referuar Kishës Fundamentaliste të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme.

'Kur Warren Jeffs u bë profet, familja ime u dëbua.

'Për shkak se sa e përzier ishte gjithçka, menjëherë shumë njerëz humbën çdo lidhje me familjet e tyre.

'Pra, nëse do të rriteshit në këtë familje dhe nuk do të ishit pjesë e fesë, njerëzit do t'ju gjykonin haptas dhe do t'ju kritikonin në një mentalitet të ngjashëm me kultin.

Warren Jeffs, i cili kishte 70 gra, aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm në burgun amerikan për dy llogari të sulmit seksual ndaj fëmijëve.

Në një moment, ish-udhëheqësi i kishës ishte një nga të arratisurit më të kërkuar të FBI-së. 

Në vitin 2017, Winston Blackmore u akuzua për praktikimin e poligamisë dhe u dënua me gjashtë muaj arrest

Kush është familja Blackmore dhe cilës kishë i përkasin?  

Familja Blackmore është pjesë e një grupi kishash në Bountiful, Kolumbia Britanike, e udhëhequr nga Winston Blackmore, i cili ka 150 fëmijë dhe 22 gra, megjithëse kishte 27 gra në një moment. 

Grupi Bountiful u themelua nga babai i Winston Ray Blackmore dhe ishin të lidhur me Kishën Fundamentaliste të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme,  një nga konfesionet më të mëdha fondamentaliste Mormone dhe një nga organizatat më të mëdha në Shtetet e Bashkuara anëtarët e së cilës praktikojnë poligaminë. 

Në Shtator 2002, presidenti i Kishës FLDS Warren Jeffs ish-komunikoi familjen Blackmore pasi Warren mori drejtimin e grupit pas vdekjes së babait të tij Rulon Jeffs.  

Komuniteti që jetonte në Bountiful u nda më pas, ndërsa u nda në gjysmë me rreth 400 njerëz që ndoqën Blackmore, i cili ngriti kishën e tij, ndërsa pjesa tjetër ndoqi Jeffs.   

Kisha FLDS u shfaq në fillim të shekullit 20 kur anëtarët e saj themelues u larguan nga Kisha e Jezu Krishtit e Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme (Kisha LDS). 

Ndarja ndodhi kryesisht për shkak të pezullimit të praktikës së poligamisë nga Kisha LDS dhe vendimit të saj për të shkishëruar anëtarët e saj të cilët do të vazhdonin praktikën.

Kisha FLDS vlerësohet të ketë 6,000 deri në 10,000 anëtarë që banojnë në qytetet simotra të Hildale, Utah dhe Colorado City në Arizona; Eldorado në Teksas; Creston dhe Bountiful në British Columbia, Kanada; dhe Pringle në Dakotën e Jugut.

Udhëheqësi i sekteve Warren Jeffs po vuan jetën në burg në Teksas për sulme seksuale ndaj vajzave të mitura që ai i konsideronte nuse.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco