‘Gabel, shpellar, hajdut, malok’/ Flori Mumajesi: Epitete të mësuara nga shoqëria që në vogëli

‘Gabel, shpellar, hajdut, malok’/ Flori Mumajesi: Epitete të mësuara nga shoqëria që në vogëli

22:10, 04/06/2020

Vrasja në mënyrë brutale e George Floyd në Amerikë, ka nxjerrë në pah edhe një herë tjetër dukurinë e racizmit. Të shumta kanë qenë reagimet në rrjetet sociale të VIP-ave në mbarë botën të cilët janë solidarizuar me ngjarjen.

Në profilet e tyre tashme gjendet një fotografi me sfondin e zi me mbishkrimin ‘Jetët e njerëzve me ngjyrë kanë rëndësi’.

Edhe figurat e njohura publike në Shqipëri kanë reaguar për këtë ngjarje. Ndër ta ka qenë dhe këngëtari Flori Mumajesi i cili e ka konsideruar Shqipërinë një ndër popujt më racist në Europë.

Flori ka thënë se ky sensiblizim nuk do merret përbazë nëse në fund të ditës tropojanët për ju mbeten ‘malok’, ai nga Laci ‘hajdut’, ai nga Kamza ‘shpellar’ dhe dikush nga fshati “katundar”.

Ai shpreson që ky reagim të jetë një pikënisje për zhdukjen e racizmit krahinor, racizmit zakonor, për ngjyrën e lëkurës etj.

Image

View this post on Instagram

THJESHT TE DU...

A post shared by Flori Mumajesi (@iamflorimumajesi) on

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco