Lajmi i fundit

VIDEO/ Atentati ndaj Trump, dëshmitari: E njoftova policinë për qitësin, por çuditërisht askush nuk veproi

Presidencialet e 2024-ës, demokratët mund të heqin dorë nga Biden për Michelle Obamën

Presidencialet e 2024-ës, demokratët mund të heqin dorë nga Biden për Michelle Obamën

19:43, 23/09/2023
A+ Aa A-

Ish-Zonja e Parë e SHBA-ve, Michelle Obama mund të “hidhet me parashutë” në Konventën Kombëtare Demokratike vitin e ardhshëm dhe të emërohet si kandidatja e partisë për president në vend të Joe Biden. Senatori republikani i Teksasit, Ted Cruz bëri këtë pretendim të pabazuar në fillim të kësaj jave, ku diskutoi rreth mënyrave të shumta se si demokratët e shqetësuar për gjendjen shëndetësore të Bidenit mund të përpiqen ta mbajnë presidentin 80-vjeçar jashtë garës presidenciale të vitit 2024-s.

“Pra, ky është skenari që unë mendoj se është ndoshta më i mundshmi dhe më i rrezikshmi. Në gusht të vitit 2024, demokratët do ta lënë Joe Bidenit dhe do të mbështeten te Michelle Obama. Unë e shoh këtë si një rrezik shumë serioz”, tha ai. Senatori vuri në dukje se konventa e DNC-së në gusht të vitit 2024 do të mbahet në Chicago – vendlindja e Obamës – dhe argumentoi se është “mundësia e përsosur për të hedhur dikë me parashutë” për të zëvendësuar Bidenin, raporton Nypost.

Cruz nuk ishte i sigurt se si partia do të ishte në gjendje ta detyronte presidentin të kërkonte rizgjedhjen, por sugjeroi që superdelegatët – delegatë të pazotuar demokratë që janë të lirë të mbështesin kandidatin presidencial që zgjedhin – mund të luanin një rol. Ai gjithashtu eksploroi një skenar tjetër që beson se mund të funksionojë, por ka më pak të ngjarë, në të cilin “fuqitë që janë në Partinë Demokratike” e bindin Biden të mos kandidojë në 60 ditët e ardhshme, duke hapur derën për deri në dhjetë kandidatë që të luftojnë për nominimin në primare.

“Nëse kjo ndodh, unë mendoj se është falas për të gjithë”, tha Cruz, duke përmendur zëvendëspresidenten Kamala Harris, guvernatorin e Kalifornisë, Gavin Neësom, Sekretarin e Transportit, Pete Buttigieg dhe senatoren, Elizabeth Ëarren (D-Mass) si kandidatë të mundshëm në atë skenar. Megjithatë, Cruz argumentoi se kurorëzimi i Obamës në konventë do të shmangte grindjet brenda partisë dhe do të ishte zgjidhja që do të “bashkon demokratët”. “Unë gjithashtu mendoj se Michelle nuk është aq e etur për të kandiduar për presidente”, pranoi ai. Bashkëshortja e ish-presidentit amerikan, Barack Obama, Michelle ka shprehur vazhdimisht dëshirën e saj për të qëndruar larg politikës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco