Njihuni me Lachlan Murdoch, së shpejti që do të jetë fuqia e re pas Fox News dhe perandorisë Murdoch

Njihuni me Lachlan Murdoch, së shpejti që do të jetë fuqia e re pas Fox News dhe perandorisë Murdoch

17:57, 23/09/2023
A+ Aa A-

Për Lachlan Murdoch, ky moment ka ardhur prej kohësh. Duke supozuar, sigurisht, se momenti i tij ka ardhur në të vërtetë.

Të enjten, babai i tij Rupert Murdoch njoftoi se në nëntor ai do të japë dorëheqjen si kreu i dy kompanive të tij mediatike: News Corp dhe Fox Corp, Lachlan do të bëhet kryetar i News Corp ndërsa do të mbetet shef ekzekutiv dhe kryetar në Fox Corp.

Ndryshimet e bëjnë djalin e madh të Rupert liderin e padiskutueshëm të perandorisë mediatike që babai i tij ndërtoi gjatë dekadave. Nuk ka asnjë shenjë të vërtetë që vëllezërit e motrat e tij dhe ish-rivalët James dhe Elisabeth e kundërshtuan atë për postin kryesor; James në veçanti është distancuar nga kompania dhe politika e babait të tij për disa vite. Por Rupert, tani 92 vjeç, ka pasur prej kohësh një prirje për të krijuar një rivalitet mes fëmijëve të tij me qëllim për t’i aftësuar - dhe ndonjëherë për t'i vendosur ata kundër njëri-tjetrit.

Duke pasur parasysh moshën e shtyrë të Rupert Murdoch, kjo mund të jetë lëvizja e tij e fundit e pushtetit. Por ka një arsye pse drama e HBO-së "Suksioni" u interpretua shpesh si një satirë e maskuar dhe e errët e biznesit të tij familjar. Në Murdoch World, si në botën imagjinare të familjes Roy, gjërat në dukje të sigurta mund të shkojnë në drejtime të paparashikueshme në një çast, veçanërisht kur shfaqen mundësi të papritura.

Lachlan Murdoch e ka jetuar këtë gjë. I lindur në Londër, ai u rrit në New York City dhe ndoqi Princeton, ku nuk u fokusua në biznes, por në filozofi. Teza e tij e diplomës, e titulluar "Një Studim i Lirisë dhe Moralit në Filozofinë Praktike të Kantit", trajtoi ato tema me peshë së bashku me pasazhe të shkrimeve të shenjta hindu. Teza u mbyll në një rresht nga Bhagavad Gita duke iu referuar "shpirtit të pafund" dhe "qetësisë së pastër të pafundësisë", sipas një artikulli të vitit 2019 në The Intercept.

Béatrice Longuenesse, këshilltarja e tezës së Lachlan në Princeton, konfirmoi saktësinë e atij raporti me email.

Megjithatë, pas diplomimit, Lachlan u zhyt me kokë në biznesin e babait të tij, duke u zhvendosur në Australi për të punuar për gazetat Murdoch që dikur ishin thelbi i biznesit të News Corp. Shumë supozuan se ai po përgatitej për gjëra më të larta në News Corp dhe nuk e kishin gabim. Brenda vetëm pak viteve, Lachlan ishte zëvendës CEO i kompanisë Holding News Corp në Australi; menjëherë pas kësaj, ai mori një pozicion ekzekutiv në vetë News Corp dhe së shpejti drejtoi stacionet televizive të kompanisë dhe operacionet e botimit të shtypur.

Ngjitja e Lachlan u ndal papritur në vitin 2005, kur ai dha dorëheqjen nga News Corp pa asnjë shpjegim publik. Sipas Paddy Manning, një gazetar australian që vitin e kaluar botoi një biografi të Lachlan Murdoch, problemi thelbësor përfshinte dy çështje relativisht të vogla për të cilat Lachlan nuk ishte dakord me Roger Ailes, i cili më pas drejtonte Fox News.

“Çështja e vërtetë ishte se Lachlan ndjeu se Rupert kishte mbështetur drejtuesit e tij mbi djalin e tij,” tha Manning në një intervistë. "Kështu që Lachlan mendoi, 'Nëse nuk do të më mbështesin, atëherë cili është qëllimi?'" Manning nuk kishte qasje të drejtpërdrejtë me Lachlan për librin e tij "The Successor", por tha se ai foli në detaje me njerëzit më të afërt.

Lachlan u kthye në Australi, ku shpesh e ka përshkruar se ndihej më shumë si në shtëpi dhe themeloi një grup investimi që bleu një varg stacionesh radio lokale midis pronave të tjera.

Ndërsa ai ishte larg, News Corp hyri në ujëra të turbullta. Skandali i hakimit të telefonave në Mbretërinë e Bashkuar, në të cilin gazetarët tabloidëve në News of the World dhe botime të tjera në pronësi të Murdoch kishin gjetur një mënyrë për të dëgjuar postat zanore të familjes mbretërore britanike, konkurrentët gazetarë dhe madje edhe një nxënëse të humbur, e kishte dëmtuar rëndë kompaninë.

Grindjet çuan në dorëheqjen e disa zyrtarëve të News Corp, akuza penale kundër disave dhe mbylljen e News of the World ndërsa financat e saj shkonin në jug.

Manning tha se dëmi që skandali i shkaktoi News Corp – dhe babait të Lachlan Murdoch dhe vëllait të tij James, shef ekzekutiv i grupit të gazetave britanike të News në atë kohë – ndihmoi që Lachlan të kthehej në kompani.

“Ai po shikonte familjen të copëtohej për shkak të skandalit të hakimit të telefonit”, tha Manning. Lachlan ishte "instrumental në përpjekjen për të lidhur vagonët dhe për t'i kthyer armët nga jashtë dhe për të ndaluar Rupertin që të shkarkonte James".

Lachlan përfundimisht u kthye në kompani në 2014 si bashkë-kryetar i News Corp së bashku me James.

Jo shumë kohë më pas, Ailes u detyrua të largohej nga puna e tij në Fox News pas akuzave të shumta të besueshme për ngacmime seksuale.

Lachlan Murdoch ka tërhequr kritika nga mbikëqyrësit e mediave për ato që shumë i quanin transmetime gjithnjë e më konspirative dhe që promovojnë dezinformata të Fox News. Rrjeti goditi pas zgjedhjeve të vitit 2020 kur kompania e makinerive të votimit Dominion Voting Systems paditi Fox News për 1.6 miliardë dollarë, duke pretenduar se Fox me vetëdije promovoi teori të rreme konspiracioni për sigurinë e makinerive të saj të votimit.

Fox e vendosi atë padi për 787.5 milionë dollarë në mars të këtij viti. Një padi e ngjashme e ngritur nga Smartmatic, një tjetër prodhues i makinerive të votimit, mund të dalë në gjyq në vitin 2025, ka sugjeruar Fox.

Sidoqoftë, në disa aspekte, sjellja e Lachlan Murdoch sugjeron njëfarë ambivalence në lidhje me rolin e tij në News Corp. Në vitin 2021 ai u kthye në. "Unë mendoj se ka një pyetje legjitime nëse mund të vazhdoni ta bëni këtë dhe për sa kohë" gjatë drejtimit të kompanive me bazë në SHBA, tha Manning.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco