Dy të vrarë dhe 29 të plagosur në Ukrainë nga forcat ruse

Dy të vrarë dhe 29 të plagosur në Ukrainë nga forcat ruse

17:24, 27/03/2023
A+ Aa A-

Dy persona u vranë dhe 29 të tjerë u plagosën kur forcat ruse bombarduan qytetin ukrainas të Slovianskut, në rajonin pjesërisht të pushtuar lindor të Donetskut, thanë zyrtarët lokalë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e përshkroi sulmin si “terrorizëm”.

Zyrtarët rusë kanë mohuar se kanë shënjestruar zonat e banuara, edhe pse sulmet me artileri dhe raketa kanë goditur çdo ditë ndërtesa të banimit dhe infrastrukturën civile të Ukrainës gjatë luftës.

Sulmi i Slovianskut ndoqi një model tipik të granatimeve me rreze të gjatë të miratuar nga forcat e Kremlinit, veçanërisht në muajt e fundit pasi luftimet u bllokuan gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

Në rajonin lindor të Donetskut, rreth 10 qytete dhe fshatra u granatuan nga forcat ruse gjatë 24 orëve të mëparshme, njoftoi zyra presidenciale e Ukrainës.

Të hënën në mëngjes, raketat ruse goditën qytetin Avdiivka, duke dëmtuar ndërtesat e banimit, një hotel dhe një gjykatë, shtuan zyrtarët.

Kryebashkiaku i Avdiivka, Vitali Barabash tha se kompanitë e shërbimeve po evakuohen nga qyteti i vijës së parë, pasi “i ngjan gjithnjë e më shumë një peizazhi nga filmat post-apokaliptikë”.

Sulmet u intensifikuan gjithashtu në rajonin pjesërisht të pushtuar juglindor të Zaporizhzhia, ku 14 vendbanime në vijën e frontit u granatuan, thanë autoritetet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco