Kazakistani mendon për rrugë aletrantive për eksportet e naftës mes problemeve të Rusisë

Kazakistani mendon për rrugë aletrantive për eksportet e naftës mes problemeve të Rusisë

14:45, 07/07/2022
A+ Aa A-

Presidenti i Kazakistanit ka urdhëruar zyrtarët të gjejnë rrugë të eksportit të naftës duke anashkaluar Rusinë, në një lëvizje që rrezikon thellimin e tensioneve që janë shfaqur midis dy vendeve në lidhje me Ukrainën, përcjell Bota sot.

Kazakistani ka parë tashmë dy ndërprerje të dukshme në eksportet e tij të naftës së papërpunuar nëpërmjet një tubacioni që shkarkon në portin rus të Detit të Zi të Novorossiysk në muajt që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt.

Rruga përbën rreth tre të katërtat e eksporteve totale të naftës të Kazakistanit dhe ndalesat kanë shkaktuar spekulime se Kremlini mund të ndëshkojë aleatin e tij të Azisë Qendrore për qëndrimin e tij neutral ndaj Ukrainës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco