Përtej imagjinatës: Pentagoni lejon një person të vetëm t’i kontrollojë 130  dronë përnjëherë

Përtej imagjinatës: Pentagoni lejon një person të vetëm t’i kontrollojë 130 dronë përnjëherë

09:44, 14/01/2022
A+ Aa A-

Në një shembull të tmerrshëm të aftësive të përshkallëzuara të luftës, Pentagoni ka ndihmuar në zhvillimin e teknologjisë që lejon një person të vetëm të kontrollojë 130 dronë për operacione ushtarake.

Pas projektit është kompania kontraktore e mbrojtjes Raytheon, e cila po punon me Agjencinë e Projekteve të Avancuara të Kërkimit të Mbrojtjes (DARPA). Ekipi testoi me sukses teknologjinë e re të zymtë në një mjedis urban të brendshëm dhe të jashtëm, sipas një njoftimi për shtyp nga kompania.

E quajtur "Taktika të Mundësuara nga Sëarm-Offensive" (OFFSET), tufa përbëhej nga 130 dronë fizikë si dhe 30 dronë të simuluar, çfarëdo që të thotë kjo. Raytheon pretendon se softueri dhe pajisja e përdorur në tufë lejon një operator të komandojë një tufë me "stërvitje minimale".

"Kontrolli i një tufeje drone ndryshon mënyrën se si një operator ose grup operatorësh mendojnë për dronët," Shane Clark, hetuesi kryesor i OFFSET në Raytheon. "Përdorimet nga ky ushtrim na ndihmojnë të informojmë për pikat e lakimit midis dobisë dhe menaxhueshmërisë."

Operatori që kontrollon tufën nuk do ta bëjë këtë në një tavolinë me një levë. Në vend të kësaj, ata do të përdorin një ndërfaqe të realitetit virtual që u lejon atyre të shikojnë çdo dron individualisht. Kjo krijon një "pamje virtuale interaktive të mjedisit", thuhet në njoftim.

"Ju mund të shikoni prapa ndërtesës për të hyrë në një pamje të vendndodhjeve të dronëve për shembull dhe të përdorni mjedisin e realitetit virtual për të testuar dhe parë nëse misioni juaj është i zbatueshëm," shpjegoi Clark.

Ekipi krijoi gjithashtu një ndërfaqe të të folurit që lejon operatorët të japin komanda zanore për grupin. Clark shtoi se kjo do t'i lejojë operatorit "të veprojë shpejt duke ruajtur vetëdijen për situatën".

Pra, po, një tufë dronësh që fluturojnë në luftë është një imazh bindës - nëse i zymtë - më vete. Megjithatë, të dish se një person i vetëm po i kontrollon ata duke përdorur VR dhe komandat zanore, është krejtësisht befasuese.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco