Gjermania vendos rregulla të reja për punëtorët e pavaksinuar

Gjermania vendos rregulla të reja për punëtorët e pavaksinuar

18:36, 22/09/2021
A+ Aa A-

Autoritetet  shëndetësore gjermane po panifikojnë rregulla të rej , sipas të cilave ato punëtore që janë të pavaksinuar nuk do të marrin as kompensim pagash nëse vendi futet në një karantinë si pasojë e Covid-19.

Këto rregulla të reja, të cilat po përgatiten nga Ministria Gjermane e Shëndetësisë do të hyjnë në fuqi më datë 11 Tetor.

Këto rregulla të reja do të prekin njerëzit që janë pozitivë për virusin korona, si dhe ata që kthehen nga udhëtimet nga vendet e shënuara si "me rrezik të lartë", të cilat tani përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar, Turqinë dhe pjesë të Francës.

Udhëtarët e pavaksinuar nga vende të tilla duhet të karantinohen për të paktën pesë ditë, ndërsa ata që janë vaksinuar ose janë shëruar kohët e fundit nga virusi nuk kanë pse.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco