Tedros i OBSH duket se po kandidon për postin e lartë, pavarësisht kundërshtimit të Etiopisë

Tedros i OBSH duket se po kandidon për postin e lartë, pavarësisht kundërshtimit të Etiopisë

10:50, 18/09/2021
A+ Aa A-

Gjenevë -  Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë duket se do të kandidojë pa kundërshtime për një mandat të dytë në krye, duke u përpjekur të udhëheqë botën përmes krizës së saj më të madhe shëndetësore në një shekull, thanë burimet.

Sidoqoftë, Tedros Adhanom Ghebreyesus i mungon mbështetja e Etiopisë së tij, vendit të lindjes për shkak të fërkimeve që ka për konfliktin në Tigray, thanë burimet për Reuters.

Saktësisht se si do të emërohet ai para afatit për nominimet javën e ardhshme është e paqartë, pas kundërshtimit nga qeveria e Addis Ababa, thanë burimet.

Nga ish-Ministër etiopian i Shëndetësisë nga rajoni Tigray, Tedros u bë drejtori i parë afrikan i OBSH-së në vitin 2017.

Ai e ka drejtuar agjencinë përmes disa shpërthimeve të Ebola-s, si dhe pandemisë COVID-19, duke i mbijetuar kritikave të egra nga administrata Trump për Kinën sikur ishte “Kino-centrist".

Ndërsa ai nuk i ka pranuar publikisht planet e tij për të kandiduar përsëri për një mandat të dytë pesëvjeçar, duke thënë se ishte duke u përqëndruar në luftimin e pandemisë, katër burime thanë se ai është i vetmi kandidat i njohur.

Ata nuk pranuan të japin emrat për shkak të konfidencialitetit të procesit.

"Tedros është me siguri një kandidat," tha një burim me dijeni të drejtpërdrejtë të procesit zgjedhor, duke shtuar se në këtë fazë nuk kishte asnjë kandidat alternativ.

Sidoqoftë, Tedros - të cilin një gjeneral etiopian e ka quajtur publikisht "kriminel" dhe e akuzuar se po përpiqet të sigurojë armë për forcat  e Tigray - nuk pritet të emërohet nga qeveria e tij siç është traditë diplomatike, thanë dy zyrtarë të lartë etiopianë për Reuters.

Billene Seyoum, zëdhënësja e kryeministrit dhe Dina Myfti, zëdhënëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Etiopisë, nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Tedros e ka përshkruar situatën në Tigray si "të tmerrshme" dhe rregullisht poston në Tëitter për zhvillimet atje, por mohon se mban anë në konflikt.

Konsultimet janë duke u zhvilluar duke përfshirë midis vendeve afrikane se kush do të propozojë kandidaturën e tij para afatit të 23 shtatorit, thanë dy nga burimet.

Procesi i paraqitjeve zyrtare është konfidencial dhe nuk ishte e mundur të mësohej nëse një dorëzim zyrtar për kandidatin Tedros ishte bërë tashmë.

OBSH nuk iu përgjigj kërkesës për koment. Rregullat e saj nuk specifikojnë se një kandidat duhet të propozohet nga vendi i tij, por se paraqitja duhet të bëhet nga një nga 194 shtetet anëtarët e saj.

Emërimi zyrtar është caktuar për maj 2022 në Asamblenë Botërore të Shëndetësisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco