Lajmi i fundit

LIVE/ Partia Demokratike tryezë për shpopullimin, efektet ekonomiko-sociale

Solidaritet në Paris, qindra njerëz ndjekin ceremoninë e së shtunës pas sulmit në sinagogë

Solidaritet në Paris, qindra njerëz ndjekin ceremoninë e së shtunës pas sulmit në sinagogë

08:26, 18/05/2024
A+ Aa A-

Rreth 200 besimtarë hebrenj kremtuan të premten Shabatin, duke ndezur qirinj në Place de la République në Paris, një ditë pas sulmit në sinagogën e Ruenit.

Të premten në mbrëmje, rreth 200 veta u mblodhën në Place de la République në Paris për të ndezuar qirinjtë që shënojnë fillimin e Shabatit, pas një sulmi në një sinagogë në Rouen më herët gjatë ditës.

Koha e sulmit, vetëm disa orë para fillimit të Shabatit, ditës së shenjtë të pushimit në besimin hebre, rriti shqetësimet midis dhjetëra mijëra hebrenjve që kishin planifikuar të merrnin pjesë në shërbimet e sinagogës atë mbrëmje.

Unioni i Studentëve Hebrenj të Francës (UEJF) lëshoi një thirrje për parisienët, duke u kërkuar atyre të bashkohen në ceremoninë e ndezjes së qirinjve në orën 18:00 si një demonstrim solidariteti kundër antisemitizmit.

Një burrë vdiq pasi u qëllua nga policia franceze, sulmuesi ishte i armatosur me një thikë dhe një shufër metalike, i dyshuar për ndezjen e një zjarri që dëmtoi rëndë një sinagogë në qytetin e Normandisë,  Ruen, të premten herët.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin e etiketoi sulmin si "qartësisht" antisemitik, duke shkaktuar zemërim midis udhëheqësve hebrenj në mes të një rritjeje të krimeve të urrejtjes që nga shpërthimi i konfliktit Izrael-Hamas.

Sipas Darmanin, shtetasi i dyshuar algjerian, nuk ishte cilësuar si një ekstremist i mundshëm. Pas inspektimit të sinagogës së shkatërruar nga zjarri, Darmanin zbuloi se burri kishte kërkuar leje për të qëndruar në Francë për trajtim mjekësor, por iu refuzua, duke u futur më pas në një listë të kërkuarish nga policia për dëbim të mundshëm.

Darmanin e përgëzoi oficerin e policisë 25-vjeçar për përdorimin e armës së shërbimit kundër sulmuesit, duke e përshkruar atë si "veçanërisht të rrezikshëm" dhe "të dhunshëm". Veprimet e oficerit u konsideruan "jashtëzakonisht të guximshme" dhe "profesionale", duke garantuar dekorimin e tij, sipas ministrit.

"Ky akt antisemitik në Ruen na prek të gjithëve, thellësisht," tha Darmanin, duke theksuar angazhimin e Francës për ta bërë Francën një hapësirë të sigurt për popullsinë e saj hebreje, duke siguruar të drejtën e tyre për të praktikuar fenë e tyre pa frikë.

Image

Një demonstrues mban një poster që lexon "Sinagoga e djegur, Republika në rrezik, le të mos kemi frikë" gjatë një tubimi në Paris, 17 maj 2024.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco