10 civilë të vrarë në sulmin me dron në Kabul më 29 gusht, Pentagoni, kërkon falje

10 civilë të vrarë në sulmin me dron në Kabul më 29 gusht, Pentagoni, kërkon falje

09:23, 18/09/2021
A+ Aa A-

Gjenerali Kenneth McKenzie, Komandant i Forcave Qendrore të SHBA ka kërkuar falje për sulmin në Afganistan më 29 gusht , duke deklaruar se të 10 personat që humbën jetën në këtë sulm ishin civilë.

 "Ne arritëm në përfundimin se 10 civilë, 7 prej të cilëve ishin fëmijë, vdiqën në sulm. Për më tepër, ata në automjetin e shënjestruar nga ky sulm ose ata që vdiqën nuk kanë lidhje me DAESH/K. ose nuk paraqisnin asnjë rrezik të drejtpërdrejtë për forcat amerikane " është shprehur McKenzie.

McKenzie shprehu ngushëllimet e tij për familjet e atyre që humbën jetën në sulm, duke thënë:

"Ky sulm ishte për të parandaluar rrezikun e menjëhershëm për forcat tona dhe civilët që ne evakuuam. Sinqerisht kërkoj falje. Si komandant, unë marr përgjegjësinë e plotë për këtë sulm,".

McKenzie tha se Pentagoni po shqyrton dëmshpërblimet për të afërmit e njerëzve të vrarë.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco