Covid-19/ Koordinatori i Shtëpisë së bardhë: SHBA po ndryshon drejtimin e pandemisë

Covid-19/ Koordinatori i Shtëpisë së bardhë: SHBA po ndryshon drejtimin e pandemisë

18:49, 09/05/2021
A+ Aa A-

Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë, Jeff Zients, tha se zyrtarët shëndetësorë janë përqendruar në vaksinimin e sa më shumë amerikanëve.

“Unë do të thoja se po ndryshojmë drejtim”, tha Zients në një intervistë për “CNN”.

“Detyra tani është ta vazhdojmë të krijojmë besim te vaksinat dhe të ftojmë shumë amerikanë për t’u vaksinuar për të zbuluar përhapjen e koronavirusit dhe varianteve të tij”, shtoi ai.

Zyrtarët shëndetësorë amerikanë janë plotësisht të përgatitur për të kapërcyer rezistencën e vaksinave për të lehtësuar qasjen në vaksina sa më shumë që të jetë e mundur për të përmbushur qëllimin e presidentit Joe Biden, 70% të amerikanëve që marrin të paktën një dozë deri më 4 korrik, Dita e Pavarësisë.

Anthony Fauci, këshilltari kryesor i shtëpisë së bardhë për COVID-19, tha se nuk ka gjasa të ketë rritje të re të infeksionit me koronavirus nëse qëllimi i Biden arrihet ose tejkalohet.

“Sa më e lartë të jetë përqindja e popullsisë së vaksinuar, aq më pak ka të ngjarë të shihni një valë të rëndësishme në një sezon si vjeshta ose dimri i ardhshëm”, tha Fauci për “NBC”.

“Kjo është arsyeja pse vaksinat janë kaq të rëndësishme. Kjo është harta që kemi tani dhe nuk kemi pasur atë vjeshtën ose dimrin e kaluar”, u shpreh ai.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco