Lajmi i fundit

‘Shteti ligjor është thelbësor’/ BE asnjë shenjë për konferencën ndërqeveritare

Brezi i humbur i Mianmarit: Të rinjtë e kombit po sakrifikojnë të ardhmen për liri

Brezi i humbur i Mianmarit: Të rinjtë e kombit po sakrifikojnë të ardhmen për liri

09:25, 15/04/2021
A+ Aa A-

Për të rinjtë e Mianmarit, viti 2021 supozohej të ishte një vit për optimizëm. Pasi panë pandeminë Covid-19, përhapja e vaksinës kishte filluar dhe zgjedhjet e përgjithshme në nëntor kishin shënuar një hap përpara, vendi po kuptonte potencialin e tij.

Por pas grushtit të shtetit të 1 shkurtit, ëndrrat e tyre janë kthyer në makthe, pasi shumë nga të rinjtë e Mianmarit e kanë parë veten të detyruar të sakrifikojnë të ardhmen e tyre për të mbajtur qëndrim kundër ushtrisë.

Inxhinieri aspirues, Hlyan Phyo Aung, 22 vjeç, është njëri prej tyre. Portali i lajmeve Myanmar Noë raportoi se ai u lëndua nga një shpërthim gjatë një goditjeje të një proteste në qytetin qendror të Magëay në 27 Mars. Një ushtar thuhet se qëlloi dorën e tij nga një distancë e afërt, një tjetër qëlloi plumba të shumtë gome në dorën tjetër dhe më pas trupat flututuruan mbi fytyrë derisa të tjerë u hodhën mbi të, duke i shpëtuar jetën.

Dora e tij e djathtë u pre në kyç; ai gjithashtu mund të humbasë përgjithmonë përdorimin e dorës së tij të majtë. Këmba e tij e majtë u qëllua tetë herë dhe gjithashtu mund të pritet, kofsha e tij e djathtë ka dy plagë plumbi, fytyra e tij ishte goditur dhe dëmtimi i shikimit nga plumbat mund të jetë gjithashtu i pariparueshëm. Ushtria e ka ndaluar atë të marrë trajtim jashtë një prej spitaleve të saj, dhe gjithashtu po e akuzon atë për nxitje, që e mbart deri në tre vjet burg.

Historia e tij i bën jehonë brutalitetit që po pësojnë protestuesit e tjerë të brezit të tij. Ndër viktimat e para civile ishte një vajzë 19-vjeçare e qëlluar në kokë nga forcat e sigurisë. Pastaj erdhi një listë e pafund e të ardhmeve të shkatërruara - një baba 24-vjeçar i cili humbi këmbën pasi u qëllua në Yangon më 10 mars, në rajonin veri-perëndimor të Sagaing, një 20-vjeçar të cilit iu pre këmba gjithashtu pasi ushtria thuhet se hodhi një granatë dore, një student 19-vjeçar u qëllua për vdekje afër Yangon në 27 mars, dhe madje edhe viktima më të reja në të njëjtën ditë, të tilla si një vajzë 14-vjeçare që vdiq në shtëpinë e saj pasi forcat e sigurisë qëlluan në lagje dhe një vajzë shtatë vjeçare po ashtu u qëllua ndërsa ishte ulur në prehrin e babait të saj në Mandalay.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku15/04/2021 10:34

Ata e meritojnë lirinë, por fatkeqësia e tyre të jenë pranë Kinës ultra komuniste diktaturë kriminale që kërkon të shtrijë “rendin e ri” nëpër botë, e përkrahur nga forcat e errëta tio Soros, në një moment kur demokracia ka pësuar një tkurrje të frikëshme, sidomos me vjedhjen masive të zgjedhjeve bë USA si dhe BE që nuk është, që mungon, që tall bythën me të madje edhe Erdigani.

Shto koment

Denonco