Tajvani konfirmon rastet me variantin brazilian të koronavirusit

Tajvani konfirmon rastet me variantin brazilian të koronavirusit

08:55, 21/02/2021
A+ Aa A-

Qeveria e Tajvanit ka konfirmuar tre raste të koronavirusit të zbuluara së pari në Brazil.

TĂ« gjithĂ« tĂ« arriturit nga Brazili do t’i nĂ«nshtrohen karantinĂ«s sĂ« centralizuar nga kjo javĂ«.

Ministri i Shëndetësisë Chen Shih-chung tha se tre personat, zyrtarët fillestarë të infeksioneve të të cilëve njoftuan muajin e kaluar dhe po trajtohen në spital, ishin konfirmuar të Shtunën për të pasur atë që njihet si variant P1 Brazil.

Chen shtoi se duke filluar nga mesnata e të mërkurës, kushdo që arrin në Tajvan nga Brazili ose që ka qenë në Brazil në periudhën 14 ditore, do të karantinohet, ndërsa është theksuar se e njejta procedurë do të ndodhë edhe për ardhjet nga Britania dhe Afrika e Jugut.

TĂ« gjithĂ« tĂ« tjerĂ«t qĂ« mbĂ«rrijnĂ« nĂ« Tajvan duhet tĂ« karantinojnĂ« nĂ« shtĂ«pi pĂ«r 14 ditĂ« dhe ata njerĂ«z gjurmohen nga afĂ«r nga autoritetet pĂ«r t’u siguruar qĂ« ata tĂ« mos dalin jashtĂ«.

Pandemia ka marrë jetën e 245,977 njerëve në Brazil, vendi i dytë për nga numri i madh i vdekjeve pas SHBA-ve.

Brazili ka më shumë se 10 milion raste të konfirmuara të koronavirusit, pasi një variant i ri i zbuluar në Amazon kërcënon të shkatërrojë më tej një vend ku inokulimet janë ndalur në shumë qytete për shkak të mungesës së vaksinave.

Tajvani e ka mbajtur pandeminë mirë nën kontroll falë parandalimit të hershëm dhe efektiv, duke përfshirë mbylljen kryesisht të kufijve të tij. Janë vetëm 40 raste aktive që trajtohen në spitale.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco