‘Do të sulmojmë’/Ushtria izraelite po përgatitet për luftë, Irani është rrezik për ne

‘Do të sulmojmë’/Ushtria izraelite po përgatitet për luftë, Irani është rrezik për ne

10:14, 27/01/2021
A+ Aa A-

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Izraelit, Aviv Kohavi, deklaroi sot se urdhëroi të përshpejtohen përgatitjet për një veprim të mundshëm sulmues kundër Iranit.

Ai paralajmëroi administratën e Presidentit të SHBA Joe Biden të mos kthehej në marrëveshjen bërthamore të 2015 me Iranin.

Izraeli e ka kundërshtuar fuqimisht marrëveshjen, e cila kufizon programin bërthamor të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ekonomike paralizuese, duke argumentuar se ajo nuk e ndalon Iranin të zhvillojë armë bërthamore.

Kjo është arsyeja pse udhëheqësit izraelitë mirëpritën tërheqjen e administratës së paraardhësit të Biden, Donald Trump nga ajo marrëveshje në 2018.

Biden njoftoi se ai do të ringjallë marrëveshjen me disa ndryshime, dhe Gjeneral Lejtnant Kohavi vlerësoi sot se ajo ishte "e dobët nga ana operative dhe strategjike".

"Lejimi i Iranit të vazhdojë programin e tij bërthamor do të ishte një kërcënim i papranueshëm dhe do të çonte në përhapjen e armëve bërthamore në të gjithë rajonin," tha Kohaëi.

Teherani pretendon se programi i tij bërthamor u shërben qëllimeve të paqes.

Kohavi tha se, duke pasur parasysh kërcënimin e paraqitur nga Republika Islamike, ushtria izraelite do të jetë e gatshme të sulmojë vetë nëse është e nevojshme.

"Unë e udhëzova ushtrinë të përgatisë plane më operacionale përveç atyre ekzistuese. Ne jemi duke u kujdesur për ato plane dhe do t'i zhvillojmë ato në vitin e ardhshëm. Sigurisht, udhëheqësit politikë vendosin për zbatimin e tyre. Por ato plane duhet të jenë gati, "tha komandanti i ushtrisë izraelite.

Vetëm disa orë para se Kohaëi të fliste në Institutin për Studime të Sigurisë Kombëtare, Irani i bëri thirrje Biden të kthente Shtetet e Bashkuara në një marrëveshje bërthamore, duke paralajmëruar se një mundësi e tillë nuk do të zgjaste shumë, sipas zëdhënësit të qeverisë së Teheranit Ali Rabiei.

Zyrtarët izraelitë, përfshirë Kohaëi, thonë se Irani është në një pozitë shumë më të dobët se në 2015, për shkak të sanksioneve të vendosura nga administrata Trump dhe se marrëveshja e re duhet të përfshijë programin e raketave me distancë të largët të Iranit dhe mbështetjen për armiqtë e Izraelit në të gjithë rajonin.

Raketat iraniane kanë një distancë deri në 2,000 kilometra, e cila është e mjaftueshme për të arritur në Izrael dhe bazat ushtarake amerikane në rajon.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco