Njiheni  familjen e Presidentit Joe Biden, 4 fëmijë dhe 7 nipër e mbesa

Njiheni familjen e Presidentit Joe Biden, 4 fëmijë dhe 7 nipër e mbesa

12:26, 21/01/2021
A+ Aa A-

Që kur u zgjodh si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara, amerikanët kanë dashur të dinë më shumë rreth fëmijëve dhe nipërve të Joe Biden.

Presidenti ka katër fëmijë. Ai ka tre më të mëdhenjtë - Hunter, Beau dhe Naomi - me gruan e tij të parë Neilia Hunter, e cila vdiq në një aksident me makinë në 1972.

Biden gjithashtu ka një vajzë tjetër, Ashley, me gruan e tij të dytë, Jill Biden, me të cilën u martua në 1997.

Biden gjithashtu ka shtatë nipër e mbesa: Naomi, Finnegan, Maisy, Natalie, Hunter dhe dy foshnjat të tyre të lindura përkatësisht në 2018 dhe 2020.

Pra, kush janë të gjithë fëmijët dhe nipërit e Joe Biden? Shikoni pemën e familjes së tij.

Image

Mund të jetë dita e madhe e shfaqjes, por familja e Presidentit Joe Biden, përfshirë mbesat Naomi, Finnegan, Maisy dhe Natalie rrëmbeu vëmendjen në inaugurim. Me paraqitje elegante me veshje njëngjyrëshe – kombinuar secila me një maskë që përputhej dhe plot stil  - Mbesat e Para të SHBA-së mbërritën për të parë gjyshin e tyre të dashur të betohej si Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara.

Mbesa më e madhe Naomi, 27 vjeçe,  veshur në të bardha, ngjyra simbolike e lëvizjes Suffragette; motra e saj Finnegan, 22 vjeçe, kishte veshur një pallto deve elegante deri në tokë; motra e tyre më e vogël Maisy, 20 vjeçe, kishte veshur një pallto të zezë dhe kushërira e tyre adoleshente Natalie, 16 vjeçe, ngritën një stuhi rozë në Tëitter me këtë ansambël ngjyrash si “Bubblegum”.

Nuk u desh shumë që familja e Joe Biden dhe mbesat e Biden, të mbizotëronin  në rrjetet sociale. Kështu që tani që e dini se çfarë kishin veshur Naomi, Finnegan, Maisy dhe Natalie në Ditën e Përurimit, le t'i njohim pak më mirë.

Naomi Biden

Shanset janë, ju e patë Naomi në fushatë me gjyshin e saj, ku ajo ishte një anëtare e dukshme e ekipit të Biden. Me emrin që i është vënë sipas vajzës së vdekur të presidentit, Naomi është gjithashtu jashtëzakonisht e pranishme në Tëitter, ku ajo nuk ka frikë t'i drejtohet kritikëve të politikave të gjyshit të saj dhe të mbrojë babanë e saj, Hunter Biden.

Si një e diplomuar në “Columbia Law”, ajo është gati të bashkohet me firmën ligjore “Arnold & Porter” në Ëashington D.C si një bashkëpunëtore e vitit të parë, që këtë muaj. Dhe, po, ajo po planifikon ta vizitojë shpesh popin e saj (gjyshin) dhe nanan (gjyshen) e saj.  "Unë jam vërtet e ngazëllyer që ata do të jenë disa milje larg banesës sime, në mënyrë që të shkoj të vjedh ndonjë gjë të mirë nga kuzhina", tha ajo me shaka së fundmi për SOT.

Image

(Neilia Hunter, gruaja e parë e Biden e vrarë në një aksident në 1972)
 

Kështu që tani që e dini se çfarë kishin veshur Naomi, Finnegan, Maisy dhe Natalie në Ditën e Përurimit, le t'i njohim pak më mirë.

Ashtu si gjyshi i saj, të ndihmosh njerëzit është diçka që i shkon për shtat edhe Naomi-t. Vitin e kaluar, Naomi dhe i dashuri i saj Peter Neal krijuan një mjet për të ndihmuar njerëzit të kuptonin nëse ishin të kualifikuar për të marrë ndihmë përmes CARES Act.

Pasi lexuan që të gjitha, të 335 faqet e legjislacionit, ata programuan mjetin dhe koduan vetë faqen e internetit kur u karantinuan së bashku gjatë pandemisë së koronavirusit.  U deshën rreth 48 orë pa pushim për ta përfunduar.

Finnegan Biden

Megjithëse jo aq aktive në mediat sociale, Finnegan ose "Finn" siç e quan me dashuri familja e saj, është akoma adhuruesja më e madhe e gjyshit të saj dhe ajo gjithashtu iu bashkua me të fushatës. "Ne filluam në Ioëa dhe përfunduam në Zoom," i tha ajo TODAY.  "Ishte një furtunë".

Ajo ka emrin e nënës së presidentit. Finnegan aktualisht po studion në Universitetin e Pensilvanisë – vendi ku mësoi edhe motra më e madhe Naomi dhe i bashkohet popit të saj për iniciativa të rëndësishme publike kur të mundet.

Maisy Biden

Më e vogla nga vajzat e Hunter Biden, Maisy është gjithashtu studente në Universitetin e Pensilvanisë dhe Presidenti Biden e përshkruan atë si "një sportiste të vërtetë" në fushë. Maisy është shoqe e ngushtë me Sasha Obama.

Të dyja u rritën së bashku në D.C., ku ndoqën të njëjtën shkollë private dhe luajtën në të njëjtën skuadër basketbolli. (Ish-Presidenti Obama ishte madje trajneri i tyre i basketbollit.) Dhe nëse dyshoni ndonjëherë se sa i përkushtuar është Biden për familjen e tij, ai madje kaloi gjatë fushatës së tij fillestare për të marrë pjesë në diplomimin e shkollës së mesme të Maisy dhe Sasha, dhe sipas Maisy, ish –Zv.Presidenti  gjithmonë merrte pjesë në lojërat e saj.

Natalie Biden

Në moshën 16 vjeçare, Natalie është fëmija më i madh i të ndjerit Beau Biden dhe ajo praktikisht u rrit në krye të vëmendjes, pasi kishte qenë një foshnjë kur gjyshi i saj u bë Zv.President në 2009. Dhe ndërsa Natalie është në rrugën e saj të adoleshencës në Shtëpisë e Bardhë të Biden, ajo gjithashtu ka pak shpirt guximtar. Në të njëjtën intervistë me TODAY, ajo kujton pushimet e familjes në Nantucket, ku ajo dhe gjyshi i saj do të bënin zhytjen e ariut polar ndërsa agjentët e shërbimit sekret dhe zhytësit e shpëtimit prisnin në breg. Ajo gjithashtu u nxit nga kushërinjtë e saj që të hidheshin në një liqen ditën e zgjedhjeve. Ajo e bëri dhe më pas gjyshi i saj fitoi në Ëisconsin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco