Tërmeti i fuqishëm godet Turqinë

Tërmeti i fuqishëm godet Turqinë

14:16, 05/12/2020
A+ Aa A-

Turqia është lëkundur ditën e sotme nga një tërmet.

Tërmeti u ndje në Antalia, Mugla, Mersin, Isparta, Adana dhe shumë provinca përreth

AFAD njoftoi se tërmeti me madhësi 5.2 u regjistrua pranë rrethit Gazipa të Antalias në orën 15.44 (lokale).

Ndërkohë, Observatori Kandilli njoftoi madhësinë e tronditjes si 5.4.

Sipas të dhënave të para tërmeti kishte në një thellësi prej 77.58 kilometrash. 

Lëkundjet kanë qenë të forta, ndërsa qytetarët kanë dalë jashtë banesat e  tyre për shkak të frikës.

   Kryetari i Komunës  të Antalias, Muhittin Bocek, i cili është i izlouar në shtëpinë e tij për shkak se është i infektuar me COVID-19 bëri një deklaratë në lidhje me tërmetin në Twitter. 

Bocek tha:

 "Nuk ka asnjë njoftim për dëme materiale dhe humbje jete, ua përcjell urimet e mia bashkatdhetarëve të mi dhe ju bëjë me dije se të gjitha ekipet tona janë në gatishmëri."    

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco