Britania konfirmon 43 vdekje nga COVID-19/ Shkencëtarët thonë se vlera R mund ta ketë kaluar 1

Britania konfirmon 43 vdekje nga COVID-19/ Shkencëtarët thonë se vlera R mund ta ketë kaluar 1

16:20, 03/07/2020

Sot Britania regjistroi 43 vdekje të tjera të koronavirusit ndërsa shkencëtarët e qeverisë paralajmëruan se shpërthimi nuk mund të zvogëlohet dhe vlera e shkallës R mund të ishte zvarritur mbi nivelin e frikshëm të 1, jo në të gjitha, por dy rajone në Angli.

Shefat e Departamentit të Shëndetësisë nuk kanë konfirmuar ende shifrën përfundimtare ditore, e cila shpesh është shumë më e lartë sepse merr parasysh vdekjet e konfirmuara në të gjitha mjediset, raporton Dailymail.

Shëndeti Publik në Angli, lajmëroi sot 38 vdekje në spitale në të gjithë vendin. Uellsi dhe Irlanda Veriore regjistruan dy vdekje nga Covid-19 në të gjitha ambientet, e ndjekur nga një në Skoci. Kjo do të thotë që numri zyrtar i viktimave tani ka arritur në 44,000.

Këshilltarët shkencorë zbuluan sot shkallën R - numri mesatar i njerëzve që secili pacient me Covid-19 infekton - është ende midis 0.7 dhe 0.9 në tërësi për Mbretërinë e Bashkuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco