U prek nga tërmetet 3 vite më parë, Papa vizitë me kaskë në katedralen e Camerinos

U prek nga tërmetet 3 vite më parë, Papa vizitë me kaskë në katedralen e Camerinos

13:42, 16/06/2019

Papa Francesco mbërriti në Camerino, në krahinën e Maceratës, për vizitën e tij në familjet e goditura nga tërmeti i tre viteve më parë. Pas mbërritjes në Qendrën Sportive të Universitetit të Camerino, në Calvie. Ndalesa e parë e vizitës së Papës është në Sae, në strukturat e strehimit emergjent, në Cortine.

Pastaj Ati i Shenjtë kryesoi kremtimin dhe udhëhoqi recitalin e Engjëllit. Papa u mirëprit nga Kryepeshkopi i Camerinos-San Severino Marche, S.E. Mons Francesco Massara si edhe nga Presidenti i Rajonit Marche, Dr Luca Ceriscioli, shkruan sot Tgcom24.

Papa Francesco pastaj hyri në katedralen e Camerinos, ende e papërdorshme pas tërmetit tre vjet më parë. Kjo është arsyeja pse ai mbante përkrenaren e sigurisë. Struktura u hap në mënyrë të jashtëzakonshme për vizitën e Papës.

Sheshi është në fakt në 'zonën e kuqe', por vetëm për sot ishte hapja e saj e parë e lejueshme për publikun, megjithëse me numër të kufizuar për arsye sigurie.

Papa mori helmetën e tij nga zjarrfikësit që e shoqëruan atë gjatë vizitës së tij në katedrale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco