Rastësi?! Tragjeditë më të mëdha kanë ndodhur javën e 15 prillit

Rastësi?! Tragjeditë më të mëdha kanë ndodhur javën e 15 prillit

13:48, 19/04/2019

Bota është ende e tronditur nga zjarri që përvëloi katedralen më të famshme, Notre Dame të Parisit. Por, historikisht, java e 15 prillit është e goditur nga tragjedi. Rastësi të jetë? Në shumicën e rasteve duket se po. Kjo është një listë e gjatë e atyre që kanë ndodhur në javën e 15 prillit në shekuj. Këtu janë disa prej tyre.

1. Vrasja e presidentit amerikan Abraham Lincoln: 15 prill 1865

Image

 2. Tërmeti i San Franciskos: 18 prill 1906

 3. Mbytja e Titanikut: 15 prill 1912

Image

4. Masakra e Ludloë, Colorado, 20 prill 1914

 5. Fatkeqësia në stadiumin e Hillsborough, Angli, 15 prill 1989

6. Zjarri në Waco: 19 prill 1993

Image

7. Bomba në Oklahoma, 19 prill 1995

8.  Masakra në shkollën e mesme Columbine, Colo: 20 prill 1999

Image

9. Masakra në shkollënVirginia Tech: 16 prill 2007

10. Katastrofa mjedisore nga Horizon Deepwater: 20 prill 2010

Image

11.  Bomba e Maratonës së Bostonit: 15 prill 2013

Image

 12. Shpërthimi në kompanisë e plehrave kimike Texas: 17 prill 2013

 13. Katedralja e Notre Dame: 15 prill 2019/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Veteran i 90s19/04/2019 19:22

22.04 1870, ka lindur Lenini, diktatori i parë komunist.

bahcalleku19/04/2019 14:54

me 15 prill 1979 ra termeti i tmerrshem ne shkoder e lezhe ku vdiqen mbi 100 vete dhe shkaterroi plotesisht qindra fshatra. madje shembi plotesisht gjysmen e lezhes dhe nje pjese te shkodres. fix 40 vjet me pare. pse nuk i permendni keto shqiptaret ju o gazetar? ku jetoni?

Nebil19/04/2019 14:45

Djegia e Katedrales se Notre Dame de Paris, eshte nje humbje e madhe por jo tragjedi. Vrasjet ne njerez jane tragjedi, pasi jeta e njeriut eshte shume e cmuar. Holokausti eshte tragjedi, luftrat jane tragjedi. Shtypja dhe persekutimi i njeriut qofte edhe nje i vetem eshte tragjedi.

Shto koment

Denonco