Nëntë nga 11 lojtarët sauditë luajnë për të njëjtin klub. Cila është skuadra e famshme Al Hilal?

Nëntë nga 11 lojtarët sauditë luajnë për të njëjtin klub. Cila është skuadra e famshme Al Hilal?

09:03, 26/11/2022

 Teksa thirrisnin njëri pas tjetrit emrat e lojtarëve sauditë – me brohoritje të forta brenda stadiumit Lusail, një detaj i veccantë tërhoqi vëmëndjen.

Nga 11 lojtarët e rreshtuar të martën për të luajtur kundër Argjentinës, nëntë ishin nga kampioni saudit Al Hilal – një dukuri e rrallë për një Kupë Botërore të futbollit të epokës moderne.

Për më tepër, dy nga pesë zëvendësuesit që dolën në fushë për Green Falcons luajnë gjithashtu për të njëjtin klub.

Dhe më e rëndësishmja, Saleh al-Shehri dhe Salem al-Daësari – shënuesit e të dy golave ​​të Arabisë Saudite në përmbysjen historike kundër Argjentinës së drejtuar nga Lionel Messi – janë gjithashtu lojtarë të Al Hilal.

Cila është skuadra kaq e famshme  e Arabisë Saudite Al Hilal?

E themeluar në vitin 1957, Al Hilal me bazë në Riad është ekipi më i suksesshëm i mbretërisë – dhe i Azisë, duke tërhequr emra të mëdhenj nga brenda dhe jashtë vendit.

Në qershor, skuadra e mbiquajtur Valët Blu u kurorëzua kampione e Ligës Pro të Arabisë Saudite për herë të 18-të.

Lista e tyre përfshinte ndërkombëtarin nigerian dhe ish-sulmuesin e ëatford dhe Manchester United, Odion Ighalo, i cili shënoi dy golat vendimtarë në ndeshjen e fundit të sezonit që i ndihmuan ata të merrnin titullin.

Që nga themelimi i ligës më të mirë saudite në vitin 1976, Al Hilal është ndër vetëm katër skuadrat që kanë marrë pjesë në çdo sezon.

Ata kanë fituar gjithashtu Kupën e Princit të Kurorës, kompeticionin më të vjetër të futbollit vendas në mbretëri, një rekord 13 herë.

Dhe vitin e kaluar, Al Hilal u bë klubi i parë që fitoi katër tituj të Ligës së Kampionëve të Konfederatës së Futbollit të Azisë (AFC). 

Ata gjithashtu kanë fituar dy herë Kupën e Azisë dhe Superkupën e Azisë .

Trajneri motivues

Përveç që ka pothuajse të gjithë 11-shen e tyre fillestare nga një ekip, kombëtarja saudite ka një trajner që ka bërë emër duke i kthyer ekipet e pafajshme në vrasës gjigantësh.

Francezi Herve Renard, 54 vjeç, shpërtheu në skenën ndërkombëtare në vitin 2012 kur udhëhoqi Zambinë drejt titullit të Kupës së Kombeve të Afrikës për herë të parë, duke mposhtur në finale një ekip të Bregut të Fildishtë që përfshinte legjenda të Premierligës angleze si Didier Drogba dhe vëllezërit Yaya. dhe Kolo Toure.

Renard, një motivues i fuqishëm, më pas u drejtua për në Bregun e Fildishtë ku i udhëhoqi ata drejt trofeut kontinental përpara se të ngrinte kampin në Rabat. Më pas ai udhëhoqi Marokun në Kupën e Botës 2018 në Rusi, hera e parë në 20 vjet që afrikano-veriorët kualifikoheshin në turne.

Arabia Saudite është e radhës në aksionin e Kupës së Botës të shtunën kundër Polonisë, duke kërkuar një fitore që do t'i çojë në fazën tjetër. Dhe me një grup lojtarësh që janë stërvitur së bashku për kaq shumë kohë dhe një trajner që e ka zotëruar artin e arritjes së tepërt, Skifterat e Gjelbër mund të shpresojnë të jenë në gjendje të arrijnë lartësi të reja.

ImageTrajneri i Arabisë Saudite Herve Renard

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

>
Denonco