Dimri një makth për të gjithë planetin me 'trideminë' e gripit, RSV dhe COVID-19

Dimri një makth për të gjithë planetin me 'trideminë' e gripit, RSV dhe COVID-19

13:09, 09/12/2022

Autoritetet shëndetësore në Evropë dhe SHBA janë në garë për të kontrolluar kombinimin e virusit sincicial të frymëmarrjes ( RSV ), infeksionit Covid-19 dhe gripit e quajtur ndryshe tridemi.

Siç raportohet në një artikull të gazetës britanike “Guardian”, ditët e fundit janë shtuar rrezikshëm rastet me RSV tek fëmijët , fakt që shqetëson fort komunitetin mjekësor. 

Virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV) mund të shkaktojë pneumoni dhe bronkiolit (inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes), i cili prek shumë fëmijë, duke ushtruar presion të madh në spitalet në Evropë dhe SHBA.

E shoqëruar me shtimin e pranimeve për infeksione të tjera të frymëmarrjes, përfshirë gripin dhe Covid-19 , kjo situatë po sjell mbingarkesë në sisteme të kujdesit shëndetësor.

 Në raportin e saj të fundit, Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC) vuri në dukje se disa vende kanë përjetuar një rritje jashtëzakonisht të hershme të numrit të rasteve të virusit sincicial respirator (RSV), duke rezultuar në shumë pranime në spitalet pediatrike në Francë, Irlandë, Spanja, Suedia dhe SHBA.

“Me ndikimin e vazhdueshëm të pandemisë Covid-19 dhe qarkullimin e patogjenëve të tjerë të frymëmarrjes në shëndetin e qytetarëve, është e vështirë të parashikohet se si do të zhvillohet sezoni i ri i dimrit”, thuhet në deklaratën e përbashkët të Qendrës Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.(ECDC) thekson dhe Qendrat Amerikane (CDC).

Organizata Shëndetësore Panamerikane (PAHO) lëshoi ​​një deklaratë të ngjashme muajin e kaluar pasi RSV tensionon sistemin e kujdesit shëndetësor në Kanada, Meksikë, Brazil, Uruguaj dhe SHBA, me fëmijët dhe foshnjat nën një vjeç më të prekshëm ndaj sëmundjes.

“Rritja e një infeksioni të vetëm respirator po shkakton shqetësim në komunitetin mjekësor. Por kur dy ose tre infeksione fillojnë të prekin një popullatë në të njëjtën kohë, kjo duhet të na vendosë të gjithëve në gatishmëri”, tha Drejtoresha e Organizatës Shëndetësore Panamerikane, Profesor Carissa F. Etienne.

Triniteti i koronavirusit , RSV dhe gripit parashikon një lajm të keq për repartet e spitaleve të të rriturve: edhe në një vit normal, rreth 60,000 deri në 120,000 të moshuar shtrohen në spital dhe 6,000 deri në 10,000 prej tyre vdesin nga komplikimet e virusit respirator sincicial (RSV). vetëm SHBA.

Fëmijët në rrezik

Megjithatë, kërcënimi më i madh i " tridemisë " ka të bëjë me fëmijët.

RSV është një virus i zakonshëm i frymëmarrjes që zakonisht shkakton simptoma të buta të ngjashme me ftohjen e zakonshme, por është shkaku kryesor i pneumonisë dhe bronkiolitit tek foshnjat.

Në mbarë botën, virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV) është përgjegjës për afërsisht 3.6 milionë shtrime të fëmijëve në spital dhe më shumë se 100,000 vdekje te fëmijët nën moshën pesë vjeç çdo vit. 

Edhe në vendet e zhvilluara, një në 56 foshnja të lindura në kohë dhe pa probleme shëndetësore do të shtrohen në spital me simptoma të rënda të RSV gjatë vitit të parë të jetës.

Nuk ka ilaçe për ta trajtuar atë, por ata që zhvillojnë infeksione të rënda mund të mbështeten me oksigjen shtesë, mjekim intravenoz ose mbështetje mekanike të frymëmarrjes derisa gjendja e tyre shëndetësore të përmirësohet. Rrjedhimisht, përshtatshmëria e shtretërve të ICU është thelbësore, thekson profesoresha Carissa F. Etienne.

Pse arritëm në këtë pikë

Para 'pushtimit' të infeksionit Covid-19 , virusi sincicial i frymëmarrjes (RSV) ndoqi një model të parashikueshëm, me përqindje të ulëta të rasteve në verë dhe një rritje të mprehtë të infeksioneve në dimër. 

Pavijonet e pediatrisë ishin pothuajse plot, por rrallëherë punonin nën presion.

Sidoqoftë, që nga heqja e kufizimeve të Covid-19, aftësia për të planifikuar pranimet në spital është vënë në pikëpyetje.

Për shembull, nga korriku 2021 deri në shkurt 2022, në SHBA, autoritetet regjistruan raste vazhdimisht të larta të infeksioneve të virusit sincicial të frymëmarrjes (RSV). 

Ata gjithashtu regjistruan të njëjtën rritje në korrik dhe gusht 2022.

Por tani numri i rasteve po rritet në qiell, me normat e shtrimit në spital të të porsalindurve me RSV shtatë herë më të larta se në 2018.

Në vendet e Europës , modeli i zakonshëm është trazuar, siç nënvizon shkrimi përkatës i gazetës “Guardian”.

 “Në vitet e mëparshme, ne kishim një sistem ku nëse nuk kishte disponueshmëri të mjaftueshme të shtretërve në Holandë, fëmijët do të shtroheshin në spital në Gjermani ose Belgjikë, sepse këto vende ishin përgatitur tashmë për ‘pushtimin’ e virusit sincicial respirator. i theksuar nga ana e tij është profesori Louis Bond, specialist i Sëmundjeve Infektive Pediatrike në Spitalin e Fëmijëve "Wilhelmina" në Utrecht të Holandës.

“Tani, në momentin që po arrijmë kulmin, Gjermania po merr edhe fëmijët për trajtim në Holandë. Duket se disa vende fqinje mund të kenë arritur kulmin e epidemisë në të njëjtën kohë”, shtoi shkencëtari holandez.

Të kombinuara me gripin dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes, javët dhe muajt e ardhshëm mund të jenë të vështira në Evropë dhe SHBA. 

“Zakonisht, këto viruse pasojnë njëri-tjetrin, kështu që së pari kemi një virus, pastaj një tjetër dhe më pas të tretin, por tani duket se të gjithë shfaqen në të njëjtën kohë,” theksoi Bond.

RSV i rrezikshëm

Gjithsesi, virusi sincicial respirator “RSV” është më problematiku, i cili ushtron presion në pavijonet e pediatrisë, e veçanërisht në Repartet e Kujdesit Intensiv, duke e vështirësuar kujdesin për fëmijët, jeta e të cilëve varet nga një fije.

 Vlen të përmendet se, javën e kaluar, mjekët në njësitë e kujdesit intensiv në Gjermani paralajmëruan se njësitë pediatrike ishin në pikën e thyerjes pas një rritje të mprehtë të rasteve të RSV dhe mungesës së infermierëve.

Sebastian Brenner , kreu i ICUnë Spitalin Universitar të Dresdenit, ai tha për rrjetin gjerman “n-tv”: “Nëse parashikimet janë të sakta, atëherë gjërat do të bëhen shumë më të vështira në ditët dhe javët në vijim. Ne e shohim këtë në Francë, për shembull, dhe në Zvicër. Nëse kjo ndodh, atëherë do të ketë probleme serioze për sa i përket trajtimit të pacientëve”.

Arsyet pse virusi RSV sillet në këtë mënyrë janë deri më tani të paqarta, megjithatë, teoria mbizotëruese midis shkencëtarëve është se masat kufizuese të zbatuara gjatë pandemisë Covid-19, si bllokimet dhe distancimi social, parandaluan transmetimin e tij.

Kjo ka bërë që një grup fëmijësh të vegjël që nuk kanë qenë kurrë të ekspozuar ndaj këtij virusi tani duken veçanërisht të prekshëm.

Pyetja e madhe është nëse rritja e rasteve të RSV në vendet evropiane dhe SHBA do të përkthehet në një rritje të konsiderueshme të vdekshmërisë së fëmijëve, e cila është e pasigurt, sipas shkencëtarëve. 

Megjithatë, në vendet me sisteme më pak të zhvilluara të kujdesit shëndetësor, rritjet e paparashikueshme të numrit të rasteve të RSV mund të rezultojnë fatale.

Për profesorin e Pediatrisë në Universitetin e Edinburgut, Steve Cunningham, "në zonat e Afrikës Lindore, ku ka shumë shqetësime për mjaftueshmërinë e ushqimit për momentin, nuk do të duhej shumë për të shkaktuar një shpërthim të madh të RSV".

“Edhe kur fëmijët i mbijetojnë një infeksioni RSV, ata mund të përjetojnë probleme shëndetësore afatgjata”, thotë Keith Klugman, drejtor i Pulmonologjisë në Fondacionin Bill dhe Melinda Gates.

 Për shembull, studimet kanë treguar se foshnjat e shtruara në spital me komplikime të rënda të RSV mund të jenë më të prekshëm ndaj kushteve të tilla si pneumonia ose astma më vonë në jetë, megjithëse këto lidhje janë ende duke u hetuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco