Bugajski, Blinkenit: Mbështetja e SHBA-së për Vuçiqin po destabilizon rajonin

Bugajski, Blinkenit: Mbështetja e SHBA-së për Vuçiqin po destabilizon rajonin

07:59, 27/05/2023

Anëtari i lartë në Fondacionin Jamestown në Washington, Janusz Bugajski ka reaguar ndaj sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, për aksionin e Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Bugajski ka përmendur trazirat e janarit në vitin 2020 pas zgjedhjeve në SHBA, duke shtuar se  ‘mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin’.

Njohësi i Ballkanit shtoi se është koha që Kosova të njihet nga të gjitha shtetet demokratike.

“Ekuivalenti i dënimit të certifikimit të Kongresit Amerikan të zgjedhjeve të 2020 dhe legjitimimit të kryengritjes së 6 janarit. Mbështetja e SHBA për Vuçiqin po destabilizon rajonin. Është koha për të mbështetur një revolucion demokratik në Serbi dhe njohjen e Kosovës nga të gjitha shtetet evropiane”, shkroi Bugajski në Twitter. /

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco